הדברת תיקנים

תוכן עניינים

תיקנים, המכונים גם ג׳וקים ומקקים, הם בין היצורים העמידים ביותר על פני כדור הארץ. ולא רק, אלא שהם גם בין היצורים הקדומים והפרימיטיביים ביותר בעולמנו. הם נמצאים כמעט בכל מקום סביבנו – בקירות, בביוב ואפילו בארונות. התיקנים גם זוכים לתואר המפוקפק ״היצורים השנואים ביותר״, וכל אחד שרואה אותם בביתו נחוש להרוג אותם במהרה. למרות המטרד הגדול שהם גורמים, השנאה של בני האדם כלפיהם והרצון להיפטר מהם, איך קרה שהתיקנים מצליחים לשגשג בכל רחבי העולם כבר אלפי שנים?

 

וודאי תופתעו לדעת, אבל בעולם קיימים לא פחות מ- 3,500 מיני תיקנים! החדשות הטובות? שרק כ- 30 מאותם מינים הסתגלו לחיות בסביבת בני אדם. החדשות הרעות? יש 30 מיני תיקנים שיכולים לחיות סביבנו.

אז אילו מינים אנחנו מכירים ויצא לנו לחלוק איתם סביבת חיים משותפת? בואו ונעשה קצת סדר – בארץ נפוצים שני סוגי תיקנים עיקריים: התיקן האמריקאי והתיקן הגרמני. 

 

סוגי התיקנים בישראל

התיקן האמריקאי מקורו באמריקה הטרופית. הוא מאופיין על ידי גוף קשיח בצבע חום – אדמדם, הוא יחסית גדול ואורכו יכול להגיע עד כ- 2 ס״מ. אחד מסימני ההיכר של התיקן האמריקאי הם המחושים הנראים כמו אנטנות ארוכות חוטים. מי שיצא לו להסתכל על התיקן מקרוב, וודאי הבחין שראשו כפוף כלפי מטה ולהבדיל משאר החרקים, חלקי הפה שלו מוטים אחורה במקום קדימה. מאפיין נוסף שלו הן כנפיים מפותחות, למרות שהוא בקושי מסוגל לעוף איתן.

התיקן לרוב חי בחוץ או באזורים מקורים וחשוכים (למשל מרתפים, כבשן) והוא פועל בעיקר בלילות. תוחלת חייו מגיעה עד לשנתיים (שנה כנימפה ושנה כתיקן בוגר). 

התיקן הגרמני גם הוא בעל עור קשיח, אך צבעו חום בהיר עם שני פסים כהים. להבדיל מהתיקן האמריקאי, התיקן הגרמני נחשב לקטן יחסית ואורכו לא יעלה על כ- 12 מ״מ. בשל גודלו הקטן, הוא יכול להסתתר ולחיות בקלות בהרבה מקומות בבית. הגודל שלו גם מאפשר לו להיכנס לבתי מגורים בדרכים לא קונבנציונאליות כמו למשל דרך שקיות מכולת. שעות פעילותו הן בעיקר ביום והוא מעדיף סביבה מוארת, להבדיל מבן דודו האמריקאי שמעדיף בבירור את הלילה.

 

כיצד נזהה התפשטות תיקנים בבית?

אם אתם רואים תיקנים בבית, ובכן, כנראה שיש לכם תיקנים בבית. אם לא נתקלתם בתיקנים, זה לא מעיד על כך שאין תיקנים בבית. סימן מרכזי שמהווה נורת אזהרה לגילוי תיקנים, הוא הצואה שהם משאירים. צואת תיקנים תיראה כמו גרגרי פלפל שחור, וכמות הצואה הנראית לעין היא אינדיקציה טובה לרמת ההתפשטות הקיימת. כדאי להיות ערניים כלפי כל סימן שתמצאו, כי אחת הסיבות העיקריות להתפשטות מקקים היא השאננות כלפיהם. רובנו רגילים שאם אנחנו מוצאים תיקן או שניים – לוקחים נעל ומוחצים אותם, אבל בטווח הארוך זה לא עוצר את התיקנים מלהתרבות. כך שבמצב של חוסר מעש בנושא עלולים להגיע להתפשטות כללית ובלתי נסבלת.

 

כיצד משמידים תיקנים?

הפתרון הכי טוב הוא הדברת תיקנים כוללת בכל חלקי הבית. נכון, תמיד ישנה האופציה לקנות תרסיס במכולת ולהדביר באופן עצמאי. אבל אפילו בעל הבית הנחוש ביותר יפסיד בקרב אם הבית הוא מסוג קרקע או ממוקם לצד פח זבל שכונתי, מסעדה או מפעל מזון. ישנן כמה שיטות הדברה נגד תיקנים, החל מריסוס הבית ופתחי הביוב, שימוש בג׳ל (נקרא גם פיתיון) שגורם לחרקים לאכול אותו אך הוא רעיל עבורם, ועד לפיזור אבקה אשר קוטלת את התיקנים. שיטת ההדברה תיבחר לפי סוג התיקן, ולעיתים תיתכן גם שילוב של כמה שיטות יחד.

 

גם אחרי ההדברה, חשוב לשמור על בקרה ומעקב כדי לוודא את הצלחת התהליך וגם כדי לראות שהתיקנים לא חוזרים. במקרים מסוימים (לרוב עבודה של מדבירים לא מקצועיים) נוהגים המדבירים לפספס פתחים מהם מגיעים התיקנים, כמו פתחי ביוב סמוכים לבית, מה שגורם להתפרצות מחודשת.

בקסם הדברות שירותי הדברה עושים שימוש במספר שיטות להדברת תיקנים, כאשר כולן יעילות וכולן טבעיות. חומרי הדברה טבעיים הם אינם רעילים כלל, ולכן לא מזיקים לאדם ולסביבתו, אך מצד שני הם מכילים חומר טבעי אשר נועד לקטול את אותו תיקן ספציפי שצריך להשמיד. אנשי המקצוע של ״קסם הדברות״ ידעו לזהות את סוג התיקן, גילו, מקומו המדויק וגם את גודל ההתפשטות, כך שעל בסיס מידע זה תיבחר השיטה הראויה שתעלים את ההתפשטות בבית.

מחפשים מדביר? השאירו פרטים ונחזור אליכם
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
כתבות בנושא