מדביר כיני יונים

תוכן עניינים

יונים יכולות להוות מטרד בבית, במשרד או בכל מקום אחר, הרבה פעמים בגלל הרעש שעושות והלשלשת שמשאירים באזור הבית. אך לא רבים יודעים שהן יכולות להוביל לבעיות נוספות, כמו כיני יונים. מעוניינים לדעת מה אלו הכינים הללו? ומה עושים לגביהן? המשיכו לקרוא ונסביר הכל במאמר הבא.

 

מה זה כיני יונים?

כיני יונים הוא השם הקולקטיבי שלרוב ניתן לכמה סוגים של קרציות, טפילים וכינים שעבורם מקור המזון העיקרי מגיע מגוזלים של יונים ועופות שגדלים בקנים.

אז איך נראים כיני יונה? גודלם של חרקים זעירים אלה פחות מ -1 מ"מ, והם בצבע לבן-שקוף עד שנושכים חיה או בן אדם, ואחרי כן הם הופכים לצבע חום אדמדם. למרות שהם בעיקר ניזונים מציפורים בחיק הטבע, הם עשויים למצוא את דרכם לבתים אם חסר להם מקור מזון.

 

מאיפה מגיעות כיני יונים?

כיני יונים נמצאות בדרך כלל בסמוך לאזורי קינון של יונים וציפורים אחרות, אך עשויות להיכנס לביתכם בחיפוש אחר מקור מזון חדש, לאחר שמקורות המזון שלהן מתדלדלים.

לעתים קרובות כניסתן לבתים נובעת מבעיית ציפורים קיימת, כאשר הן מקימות את הקינים שלהם בארובות, גגות, מדפי חלונות או מרפסות.

פאנלים סולאריים לדוגמה מספקים את אזור הקינון המוגן המושלם ליונים, ולכן בתים בהם מותקנים פאנלים אלו חשופים במידה רבה יותר לכיני יונים שעלולים להיכנס דרך הגג.

 

היכן כיני יונים מתחבאות?

כיני יונים נמשכות לתנאים חמים ולחים. בתוך הבתים הן נמצאות לעתים קרובות סביב חלונות בפינות התקרה, או במצעים, בחיפוש אחר דם שיוכלו למצוץ.

באופן טבעי הן נוטות להימצא בבתים שעופות מקננים בהם או בסביבתם. הן פעילות ביותר במהלך האביב ובתחילת הקיץ, כאשר קני העופות פוריים.

 

איך תדע אם יש לך כיני יונים בבית?

קשה למצוא סימנים של כיני יונים מכיוון שהן לרוב מגיעות בכמויות קטנות יחסית, והינן חיה זעירה ביותר. אתה עשוי לראות נקודות אדומות זעירות נעות סביב קירות הבית, התקרה והמיטה שלך, או שאתה עלול לחוות עקיצות מגרדות.

ציפורים הן כמובן מקור המזון המועדף על כיני היונים, והן אינן יכולות לשרוד יותר משלושה שבועות בלעדיהן. בעודן בחיפוש אחר מקור מזון חדש, הן עשויות למצוץ גם את דמם של יונקים, כולל בני אדם.

כיני יונים ממין נקבה עשויות לנשוך כל חלק בגוף, ועקיצתן בדרך כלל נראית כמו בליטה אדומה נפוחה. למרבה הצער ישנו דמיון רב בין עקיצה זו לעקיצת פשפש המיטה, כך שעשוי להיות קשה להבדיל בין שני אלו. עקיצות אלו אינן מפיצות מחלות או גורמות למחלות אלא רק מהוות מטרד ולגירוי בעור. 

 

איך למנוע כיני יונים?

חשוב להתמודד עם שורש הבעיה ולטפל בפעילות הציפורים סביב ביתך. אם יש לך פאנלים סולאריים, אתה יכול להפוך אותם למוגנים מיונים, על ידי התייעצות עם מומחים בתחום, וכך למנוע גם את הגעת כיני היונים.

אם יונים או ציפורים אחרות מקננות בקרבת מקום, עלייך להפוך את הבית שלך לפחות אטרקטיבי עבורם על ידי הבאת מדביר ציפורים. 

 

איך להיפטר מכיני יונים?

אם אתה חושב שיש לך כיני יונים בבית, הצעד הראשון הוא לקרוא לאיש מקצוע. הוא יוכל לאשר זאת, לאתר את מקור ההדבקה ולנקוט בפעולות הנדרשות למיגורו.

מיגור התופעה בדרך כלל יכלול את הסרת קן היונים הגורם לבעיה, ובשימוש בחומרי הדברה. אזורים אחרים שעלולים להיות נגועים, יקבלו גם טיפול בחומרים כימיים כדי לוודא שכיני היונים יסתלקו באופן סופי מהאזור.

תהליך זה יעיל הרבה יותר מאשר ניסיון להתמודד עם הבעיה בתכשירים ביתיים שלא מבטיחים הסרה מוחלטת של הנגיעה, ולא בהכרח מגיעות לשורש הבעיה.

 

שאלות ותשובות בנושא

היכן כיני היונים חיות?

כיני יונים נמשכות לתנאים לחים וחמים ונמצאות בדרך כלל בקרבת אזורי קינון ובתי עופות. אם הן עוברות לחללי מגורים הן בדרך כלל נוהגות לטפס על קירות ותקרות, או מסתובבות על המצעים במיטות.

 

האם בני אדם יכולים לקבל כיני יונים?

בניגוד למה שנהוג לחשוב, התשובה היא לא. למרות שכיני יונים עשויות לנשוך בני אדם, הן אינן חיות עלינו וירדו מגופנו לאחר שקיבלנו את מנת הדם שהיו צריכות.

 

האם כיני היונים נכנסות מתחת לעור?

לא – בניגוד לטפילים אחרים שעושים זאת, כיני היונים מסתובבות על גבי הגוף ולאחר מכן יורדות ממנו, ולא נכנסות לתוכו. 

 

האם כיני יונים יכולות לחיות על בגדים?

כיני היונים לא חיות על בני אדם, ולכן גם לא חיות על בגדים. אך אם עלו על בן אדם מסוים על מנת למצוץ את דמו, ייתכן שייתפסו "טרמפ" על בגדיו כדי להגיע לחלקים נוספים בבית. 

 

איך נראית עקיצת כיני יונה על אדם?

עקיצות כיני היונה נראות בדרך כלל כבליטות אדומות שעלולות לגרום לגירוי בעור. עקיצות אלו דומות לעקיצות פשפש המיטה ושל קרדיות אחרות, ולכן לעיתים קשות לזיהוי. 

 

איך מטפלים בעקיצות כיני יונה?

קרם נגד גירוד עשוי להפחית את הגירוי הנגרם על ידי כיני היונה. העקיצות אמנם מעצבנות אך אינן מזיקות ולא גורמות להפצת מחלות.

 

מהו מחזור החיים של כיני היונה?

מחזור החיים של כיני יונה מורכב מארבעה שלבים: ביצה, זחל, נימפה, מבוגר. הן מתבגרות מביצים למבוגרות תוך שבוע, ומבוגרות חיות כ- 90 יום.

 

קסם הדברה

אנו בחברת קסם הדברה מומחים בטיפול בתופעת כיני היונים. אם לאחר קריאת המאמר אתם חוששים שזה אכן המקור לעקיצות שאתן חווים, תוכלו להתקשר להתייעץ איתנו וניתן את המענה המקצועי הנושא. במידה ונמצא כי אכן מדובר בכיני יונים, אנו נגיע לביתכם ונטפל בתופעה, כך שתוכלו לחיות בשקט ובטחה בביתכם ללא טפילים ומזיקים. 

מחפשים מדביר? השאירו פרטים ונחזור אליכם
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
כתבות בנושא