מדביר נמלים

תוכן עניינים

נמלים יכולות להפר את השלווה של כל אחד בקלות רבה, ואף אחד לא רוצה לראות אותן מסתובבות חופשי בביתו. יש לכם בעיית נמלים בבית? הגעתם למקום הנכון. נסביר כאן כל מה שצריך לדעת על החרק הזה, איך להימנע ממנו ואיך להיפטר ממנו.

 

עובדות קצרות על הנמלה

  • נמלים הן בין המזיקים הנפוצים ביותר שנמצאים בבתים ובסביבתם.
  • רוב הנמלים מהוות בעיקר מטרד אך גורמות לנזק מועט.
  • נמלים קמפוניות יכולות להחליש את העץ במבנים.
  • זן הנמלה קובע את מקום הקינון, העדפת המזון ושיטת ההדברה המתאימה ביותר. 
  • הדרך היעילה ביותר להיפטר מהנמלים היא למצוא את הקן שלהן ולטפל בו. 
  • חייבים להרוג את המלכות כדי לחסל מושבת נמלים כראוי.

 

תעודת זהות

נמלים הן חרקים חברתיים, הם מחולקים לקאסטות (מעמדות חברתיים): עובדים, זכרים ומלכות. הנזק מהנמלים משתנה, לרוב מדובר בחוסר נוחות בקרב בני אדם, אך חלקן, כמו לדוגמה מורית פרעה, עלולות לאכול מזון. באופן כללי, אין מחלות שסיבות התפרצותן קשורות לנמלים.

ישנה חשיבות רבה בלדעת מה סוגי נמלים שונים אוהבים לאכול, איפה הם מקננים ואיך, כך ניתן בקלות רבה להיפטר מהן. 

 

איך ניתן לזהות נמלים?

זיהוי זן הנמלים יכול להיות מאתגר. אם אתה מוצא נמלה שאינך מזהה, שלח תמונה שלה לאיש מקצוע שיוכל לזהות אותה כראוי. צבעי הנמלים משתנה, ישנן נמלים בצבע צהוב, אדום, חום ושחור, וכן קומבינציות שונות של כל אלה. כמו כן, לנמלים שלושה חלקי גוף שניתן להבחין ביניהם: ראש, בית חזה ובטן.

 

קאסטות הנמלים

העובדות הם נקבות סטריליות וחסרות כנפיים. העובדות של זנים שונים של נמלים משתנים בגודלם, ומחולקים לעובדים גדולים וקטנים. 

חברי המושבה שאחראיים על הרבייה הם הזכרים והמלכות.

גברים הם בדרך כלל באותו גודל או גדולים יותר מהעובדים. יש להם כנפיים וראש קטן עם עיניים גדולות. הם נמצאים במושבות גדולות וישנות יותר. מטרתם היחידה היא להזדווג עם המלכות החדשות, והם מתים זמן קצר לאחר מכן.

המלכות הן החברות הגדולות ביותר במושבה, לרוב גדולות פי שניים עד שלושה מהעובדים. למלכות יש כנפיים אבל אך הן שוברות אותן אחרי ההזדווגות. הן בעלות בטן גדולה מאוד ויכולות לחיות מספר שנים.

 

הזדווגות

זכרים ומלכות עפים מהקן שלהם לצורך ההזדווגות. סוגים שונים של זני נמלים מזדווגים בתקופה אחרת בשנה. לאחר ההזדווגות, הנקבה מחפשת אתר קינון ראוי ומתחילה מושבה חדשה. נוכחותן של נמלים בעלות כנפיים בתוך מבנים מהווה אינדיקציה לכך שקיים קן נמלים בתוך הבית.

 

איך להבדיל בין טרמיטים לנמלים?

לעיתים ניתן להתבלבל בין נמלים עם כנפיים לטרמיטים בעלי כנפיים כאשר הם מזדווגים. נמלים שונות מטרמיטים בכך שהן בעלות מותן צר ומכווץ, מחושים מכופפים וכנפיים אחוריות שהינן קצרות יותר מהכנפיים הקדמיות. 

לטרמיטים גוף בעל צורה מלבנית יותר ללא התכווצויות, מחושים ישרים, וארבע כנפיים בגודל ובצורה שווה, שהינן ארוכות בהרבה מהגוף. כנפי הטרמיטים נושרות בקלות רבה.

נמלים נראות בדרך כלל בשטח פתוח, כמו גם טרמיטים מכונפים כאשר הם מזדווגים. אך טרמיטים עובדים, שהינם בצבע לבן קרם וחסרי כנפיים, נמנעים מאור ולעתים נדירות נראים בחוץ אלא אם מפריעים להם בצורה כלשהי. 

 

כעת הגיע הזמן להכיר סוגים שונים של נמלים, כדי לדעת להבין ביניהם. 

 

נמלים קמפוניות

נמלים אלו הן שחורות או שחורות ואדומות. הנמלות העובדות נעות בין גודל של 0.5 סנטימטר ל- 1.2 סנטימטר. המושבות מורכבות מעובדים גדולים וקטנים. 

הן אוכלות חרקים אחרים, גם חיים וגם מתים, בשר, וממתקים, כגון טל דבש, סירופ, סוכר וג'לי. נמלים קמפוניות לא אוכלות עץ, בניגוד למה שנהוג לחשוב. הן לועסות עץ לנסורת בתהליכים בהם יוצרים נסורת לצרכים מסוימים. 

הן נוהגות לקנן במקומות הבאים:  עץ לח ורקוב, מאחורי אריחי אמבטיה, סביב מקלחות, כיורים, אמבטיות ומדיחי כלים או בחללים חלולים כמו דלתות, מוטות וילון וסדקים בקיר.

 

מורית פרעה

למרות שהן יכולות לקנן בכל בניין מחומם, מורית פרעה נמצאת לרוב בבתי חולים, בתי אבות, בתי ספר ודירות. אם אתה רואה מספר מתמשך של נמלים קטנות מאוד במהלך החורף כנראה שזה הזן ששורץ בביתך. 

הן בצבע צהוב בהיר עד אדום עם חזה בצבע כהה יותר ובאורך 0.3 סנטימטר. הן ניזונות ממגוון רחב של מזונות, במיוחד אלה המכילים שומן, כמו גם מסוגים רבים של ממתקים, חרקים מתים, משחת שיניים, סבון. 

הן מקננות במגוון רחב של חללים קטנים, סדקים ונקיקים, ומעדיפות לקנן בסביבה חשוכה. הן לא שורדות מחוץ לסביבה ביתית או סגורה. 

 

נמלת אש

נמלי אש נעות בין צבע אדום-חום לשחור, וגדלות עד 0.6 ס"מ. ההן בונות קנים או תלוליות בגובה מטר, בדרך כלל באזורים עשביים כמו מדשאות ומרעה. בניגוד לרוב הנמלים, לקני נמלי אש אין רק כניסה אחת, והנמלים יכולות להתחפר לתוכם מכל מקום בגבעה. 

נמלי אש נעשות אגרסיביות כאשר מפריעים לקן שלהם – הן נושכות ועוקצות. 

 

איך להיפטר מנמלים?

הידיעה היכן סוג מסוים של נמלים אוהב לקנן ומה הן אוהבות לאכול היא המפתח למציאת הדרך הטובה ביותר להיפטר מהם.

יש נמלים הבונות קינים באדמה ומייצרות תלוליות, ואילו חלקן מקננות בבתים בסדקים ונקיקים. נמלים אחרות מקננות בעץ מתפורר או פגום ולח.

נמלים אוכלות סוגי אוכל שונים, כולל עמילנים, בשרים, שומנים וממתקים. נמלים רבות ניזונות גם מטל הדבש, נוזל מתוק המיוצר על ידי כנימות.

כמובן שישנם מגוון תכשירים שונים שמיועד להרחקת נמלים, אך הפתרון הנכון ביותר הוא להיעזר בחברת הדברה מקצועית. 

אנו בקסם הדברות נפטרים מכל הנמלים, ועושים זאת בצורה הטובה ביותר. 

מחפשים מדביר? השאירו פרטים ונחזור אליכם
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
כתבות בנושא