מדביר תיקנים

תוכן עניינים

תיקנים, או כמו שרוב האנשים מכנים אותם – ג'וקים, הם בין המזיקים הנפוצים ביותר ששורצים בבתים ובדירות. הם מטרידים במיוחד במקומות בהם מכינים אוכל אך חסרה בהם תברואה נכונה.

תיקנים הם דוחים ומביכים בנוכחותם את רוב האנשים. הם עלולים לזהם אוכל, כלי מטבח ושאר כלי בית, והם משאירים ריח לא נעים. נסביר במאמר הזה כל מה שצריך לדעת על החרק הזה, ואיך להיפטר ממנו.

 

הסכנה בתיקנים

מכיוון שתיקנים נעים באופן חופשי מזוהמה למזון, הם יכולים להעביר חיידקים פתוגניים, מעוררי מחלות, הגורמים להרעלת מזון ולמחלות נוספות. ישנים גם אנשים רבים שאלרגיים להפרשות ג'וקים ולעור שהם משילים. 

אלרגנים המופקים על ידי תיקנים עלולים לגרום לגודש, עיטוש ועיניים דומעות, וכן לדלקת סמפונות מסכנת חיים (אסטמה) המאופיינת בשיעול חוזר וקשיי נשימה. אסתמה הנגרמת על ידי ג'וקים שכיחה במיוחד בקרב ילדים החיים בתנאי דיור צפופים שבהם שוכנים המוני תיקנים.

 

מאיפה מגיעים התיקנים?

תיקנים נכנסים לבניינים במגוון דרכים. הג'וק האמריקאי הנפוץ בישראל, נכנס לבית דרך חורים סביב חלונות, דלתות, פתחי אוורור ובעצי הסקה.

בדירות שנמצאות בבנייני מגורים, ג'וקים עוברים גם בין דירות דרך קירות משותפים, תקרות וכו'. כתוצאה מכך, התיקנים בדרך כלל משגשגים במקום בו התברואה לקויה, אך גם בתים נקיים עלולים להיות מלאים בהם.

 

התיקן – תעודת זהות

תיקנים הם חרקים שטוחים, חומים, עם מחושים ארוכים ודקים, שרצים במהירות. ישנם שלושה שלבי חיים: ביצה, נימפה ובוגר. תיקן ממין נקבה מייצר ביצים קטנות וחומות בצורת שעועית.

מכל ביצה יוצאות מספר נימפות – 15-20 בדרך כלל. הנימפות דומות לתיקן הבוגר אלא שהן קטנות יותר וחסרות כנפיים. הנימפות גדלות בהדרגה ומתמקמות שאותם מקומות כמו המבוגרים. תיקנים בוגרים נהפכים לפוריים ומגדלים כנפיים.  

ג'וקים לא חיים בקנים או מושבות ריכוזיות כמו נמלים, דבורים או טרמיטים. עם זאת, הם אכן מתקבצים באזורים נפרדים, כתגובה לריחות מצטברים בצואה שלהם. ההפרשות שלהם נראות ככתמים דמויי פלפל באזורי הפעילות שלהם.

המראה שלהן דומה במראה לאלו של פשפשי המיטה, אך בדרך כלל ניתן להבחין בו לפי מיקום או על ידי סימני נגיעה אחרים (תיקנים לעתים רחוקות מתאספים על מיטות כמו פשפשים).

ג'וקים פעילים יותר בלילה מאשר בשעות היום. במהלך היום הם בדרך כלל מסתתרים בסדקים ובאזורים חשוכים ומבודדים. בלילה הם עוזבים את מחבואם ומחפשים אוכל.

תיקנים יאכלו את כל המאכלים האנושיים, בתוספת פריטים רבים אחרים כגון סבון, משחת שיניים, דבק, שיערות, צואה ולכלוכים אחרים.

על מנת לסלק ג'וקים, כדאי לדעת היכן הם מסתתרים. המיקומים המועדפים כוללים אזורים חמים, כהים ולחים, במיוחד במטבחים וחדרי אמבטיה. עם זאת, תלוי במין ובמידת הנגיעה שלהם בבית, ג'וקים עשויים להימצא בכל מקום בו.

 

סוגי תיקנים

1. התיקן הגרמני – זהו ללא ספק התיקן הנפוץ ביותר שמסתובב בבתים ומבנים. החרק משגשג בנוכחות בני אדם אך אינו מסתובב בחוץ. תיקנים בוגרים הם בצבע חום בהיר, ואורכם כסנטימטר וקצת, כאשר שני פסים כהים עוברים לאורך האזור דמוי המגן מאחורי ראשם.

הנימפות קטנות יותר וכהות יותר עם פס שזוף באמצע הגב. ג'וקים גרמניים מתרבים במהירות רבה, וזו אחת הסיבות לכך שההדברה על מזיקים אלה עלולה להיות קשה. נקבה אחת יכולה לייצר אלפי ג'וקים חדשים בפחות משנה.

ג'וקים גרמניים דורשים חום, לחות ואוכל, ולכן הם נפוצים ביותר במטבחים ובחדרי אמבטיה. מקומות מסתור מועדפים כוללים סדקים ונקיקים מתחת לכיורים ושירותים, מתחת / מאחורי מקררים, מדיחי כלים ותנורים, ליד מכולות אשפה, ובתוך ארונות ומזווה. ג'וקים גרמניים מתקבצים גם בשעונים, טוסטרים וציוד אלקטרוני אחר המייצר חום.

כאשר האוכלוסייה גדולה או שישנו אוכל דל במבנה, ניתן למצוא אותם בחדרי שינה, ארונות ובאזורים אחרים בבית. תיקנים גרמניים מבלים את מרבית זמנם בהסתתרות בסדקים, אך יכולים גם להיות ניידים למדי. לעתים קרובות הם עוברים בין חדרים או דירות סמוכות דרך קירות, תקרות, צינורות, חוטים ופתחים אחרים.

 

2. התיקן האמריקאי – זהו התיקן הגדול ביותר שנמצא בדרך כלל בדירות, אורכו כ- 2.5-3 סנטימטרים כאשר הוא גדל לגמרי. הוא חום אדמדם עד חום, עם פס צהוב בהיר סביב קצה השטח מאחורי הראש.

למבוגרים כנפיים מפותחות, אך לעיתים רחוקות הם עפים. הנימפות קטנות יותר וחסרות כנפיים, אך בדרך כלל הן דומות לתיקן הבוגר. ג'וקים אמריקאים מתרבים לאט יותר מאשר ג'וקים גרמניים.

ג'וקים אלה מעדיפים אזורים כהים ולחים, כמו מרתפים. לעתים קרובות הם מתקבצים בניקוזי רצפה, משאבות מים, צינורות ואזורי כביסה, כמו גם חדרי דוודים ומערכות ביוב. בחודשים חמים יותר ניתן למצוא אותם גם בחוץ בחצרות וסביב מכולות אשפה. 

 

3. תיקן מזרחי התיקן המזרחי הוא שחור מבריק או חום כהה, והתיקן הבוגר אורכו כ- 2.5 סנטימטר. לנקבות כנפיים קצרות מאוד, ולזכרים כנפיים המכסות כמחצית מבטנם.

מקק זה בדרך כלל שורץ במקומות קרירים, כהים ולחים כגון ביוב ומרתפים. הם חיים גם בחוץ תחת אבנים, אשפה ופסולת צמחים, ונכנסים לבניינים באמצעות דלתות, פתחי אוורור ופתחים אחרים.

ג'וקים מזרחיים נחשבים למלוכלכים במיוחד מכיוון שהם לעיתים ניזונים מאשפה, צואת בעלי חיים ובני אדם, וחומרים אורגניים נוספים. 

לאחר שזיהיתם את סוג התיקן שמסתובב בביתכם, הגיע הזמן לטפל בתופעה. 

 

קסם הדברות

אמנם אתם יכולים להשתמש בעצמכם בתכשירים למיניהם שמציעים הדברת התיקנים, אך כנראה שהדרך הנכונה ביותר, שתבטיח שהתיקנים לא ישובו לביתכם, היא לקרוא למדביר מקצועי או לחברת הדברות. אנו בחברת קסם הדברות, מציעים מענה מהיר ומקצועי עבור כל בעיית תיקנים. אנשי המקצוע שלנו יודעים להיפטר מכל אחד מסוגי התיקנים בצורה הטובה ביותר. 

מחפשים מדביר? השאירו פרטים ונחזור אליכם
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
כתבות בנושא