להזמנת מדביר מקצועי

הדברת חדקונית הדקל

הדברת חדקונית הדקל
הדברת חדקונית הדקל

 

חדקונית הדקל? מהי חדקונית הדקל ומה חשוב לדעת לפני שפונים לחברת הדברת חדקונית הדקל?

עם קסם הדברות תקבלו שירותי הדברה של מדביר מומלץ ומקצועי!

✔️ ייעוץ ראשוני ללא עלות!

✔️ שירותי הדברה ירוקה ומתקדמת של מדביר מומלץ ומוסמך כולל שירות אקספרס בפריסה ארצית.
✔️ הדברה מקצועית על ידי מדביר חדקונית הדקל מנוסה.📜
✔️ הדברה ירוקה ומאושרת על ידי המשרד להגנת הסביבה.
✔️אפשרות לתחזוקה קבועה במחיר אחיד.
✔️ בעלי כל סוגי הרישיונות.
✔️ כתב אחריות על העבודה.

להצעת מחיר חייגו עכשיו:

1-700-506-300 ☎️

חדקונית הדקל מהווה איום על עצי דקל בכל רחבי העולם. אם אתה חקלאי ונתקלת בסימנים שהשאיר המזיק ההרסני הזה, עלייך לפנות למדביר מקצועי שיטפל בכך. במאמר הבא נסביר כל מה שצריך לדעת על חדקונית הדקל, סימנים להתפשטותה בשטח שלך ואיך ניתן להיפטר ממנה.

 

הדברת חדקונית הדקל – תעודת זהות

חדקונית הדקל היא סוג של חיפושית. החיפושיות הבוגרות גדולות יחסית, אורכן בין שניים לארבעה סנטימטרים, והן בדרך כלל בצבע אדום חלוד – אך ישנן גרסאות צבע רבות ומגוונות. זחלי החדקונית יכולים לחפור חורים בעצי דקלים באורך של עד מטר, ובכך להחליש ולהרוג בסופו של דבר את העץ. כתוצאה מכך, החדקונית נחשבת למזיק מרכזי במטעי הדקלים.

 

מחזור החיים של החדקונית

בדרך כלל מזיק זה שורץ דקלים צעירים מעשרים שנה. בעוד החדקונית המבוגרת גורמת נזק בכך שהיא ניזונה מגזע העץ, הזחלים נוברים בלב עץ הדקל וזה מה שעלול לגרום לתמותה הגדולה ביותר של עצים.

הנקבה הבוגרת מטילה כמאתיים ביצים בכתר עץ הדקל, בבסיס של עלים צעירים, או בנגעים פתוחים על הצמח. הביצה בוקעת לזחל לבן ונטול רגליים. הזחל ניזון מהסיבים הרכים והניצנים הסופיים, ומתחיל לנבור דרך הרקמה הפנימית של העץ למשך כחודש. הזחלים יכולים לצמוח אפילו לאורך של שישה עד שבעה סנטימטרים. כשיגיע זמן ההתגלמות, הזחל יעזוב את העץ ויצור פקעת הבנויה מסיבי דקל יבשים בערמות עלים בתחתית העץ. מחזור החיים הכולל לוקח כ- 7-10 שבועות.

 

ביציות

לאחר הפרייתה ,הנקבה הבוגרת יכולה להטיל בין 300 ל -500 ביצים. הן שוכבות בחורים שייצרו בעת חיפוש אחר מזון, או מנצלות את הסדקים או הפצעים בעץ הדקל שנחתך לאחרונה. לאחר ההטלה הנקבה מגנה ומאבטחת את הביציות באמצעות הפרשה שמתקשה במהירות סביבן. 

 

זחלים

הזחלים הנולדים הם צהובים-לבנים, חסרי רגליים, ויש להם כמוסת ראש כהה יותר משאר הגוף. יש להם לסתות חזקות בהן הם משתמשים כדי לנבור מהעלים ועד לכתר העץ, שם הם ניזונים. לאחר מכן הזחל יעבור מטמורפוזה למבוגר. הזחל גם ישזור פקעת בבסיס כפות התמרים.

 

מבוגר

החרק הבוגר הוא בעל יכולת תעופה מצוינת ומסוגל לעבור מרחקים גדולים. בעוד שהם מעדיפים לתקוף עצי דקל שכבר נגועים או נחלשו ממתחים אחרים, הם גם יגיעו לכאלו בריאים.

 

התנהגות

לאורך השנים נחקרה ההתנהגות של חדקונית הדקל כאשר ניזונה ממאכלים שונים בטבע, כולל בננה, קנה סוכר, דלעת, תפוח ודקלים. קצב ההתפתחות הראה שונות רבה בהתאם לפרי ממנו ניזונו. זמן ההתפתחות היה הקצר ביותר על גבי הדקל, ואחריו בננה, לאחר מכן דלעת ותפוח, והארוך ביותר על קנה סוכר. ייצור הביצים היה הגבוה ביותר על עץ הדקל. 

 

סימני התפשטות

הימצאותו של המזיק עלולה לגרום להצהבה ונבילה של עצי הדקל, מה שעלול להוביל למוות של העץ הנגוע. כתר הכפות נובל תחילה, ועלים תחתונים יבואו בעקבותיו, בגלל פגיעה ברקמה. תסמינים עיקריים כמו אובדן כתר או נבילת עלים נראים בדרך כלל רק זמן רב לאחר שהעץ נדבק בחדקונית הדקל.

זיהומים משניים של חיידקים ופטריות עלולים להופיע בתוך רקמות פגועות, ולהאיץ את מות העץ. כאשר נצפים תסמינים חיצוניים אלה, בדרך כלל הנזק מספיק בכדי להרוג את העץ, וייתכן שההדבקה קיימת כבר שישה חודשים או יותר.

בנגיעות בצפיפות גבוהה ניתן לשמוע קולות של זחלים הנוברים והלעיסה על ידי הנחת האוזן על גזע עץ הדקל. מחקרים אחרונים נערכו באמצעות מכשירי האזנה אלקטרוניים או כלבים שהוכשרו לזהות ניחוח של חדקוניות או ריקבון בעץ הדקל כדי לאתר נגיעות בצפיפות נמוכה מוקדם יותר בתהליך.

 

שליטה

מכיוון שהחדקונית מעדיפה להטיל את ביציה ברקמות רכות יותר, הימנעות מנזק מכני לעצים יכולה לסייע בהפחתת הנגיעות. מילוי החרכים בעץ לאחר גיזום של עלים מתים או ישנים יכולה גם להפחית את הסבירות להדבקה. לא מומלץ להזיז חומר צמחי כמו קליפות, עלים מתים או סיבים לא מטופלים מאזורים הנגועים בחדקונית הדקל לאזורים שלא נגועים.

 

איך להיפטר מחדקונית הדקל?

ייתכן שתמצאו סוגים שונים של מדריכים באינטרנט שמנחים לגבי היפטרות מהמזיק, אך הפתרון הטוב ביותר הוא לקרוא לחברת הדברות מקצועית. אנו בקסם הדברות מתמחים בריסוס נגד חדקונית הדקל ונדאג להעלים אותה מהעצים שלכם.

מחפשים מדביר? השאירו פרטים עכשיו!
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

תוכן עניינים

כתבות בנושא