להזמנת מדביר מקצועי

הדברת קרציות

תוכן עניינים

״קרצייה״ נהפכה להיות מילה נרדפת למישהו שהוא מציק, נטפל ונדבק. אך למי שיש כלב יודע על בשרו (ועל בשר כלבו) כי הקרצייה היא הרבה מעבר לכך. הקרציות נוהגות להיטפל לעור של בעל חיים ולמצוץ את דמו. הן נפוצות במיוחד בחודשי הקיץ, וזו התקופה בה כל בעלי הכלבים נוהרים לקנות חומרים משמידי קרציות ומחפשים דרך להדביר אותן במהרה. מי אלו הן הקרציות? למה הן קיימות? ואיך ניתן להיפטר מהן?

הקרציות שייכות דווקא למשפחת העכבישים, והן גם דומות במראה החיצוני שלהם להרבה סוגים של עכבישים. הן נחשבות לטפילים חיצוניים אשר ניזונים מדמם של בעלי חיים רבים – החל מיונקים וציפורים ועד לזוחלים (!). צבע הקרצייה נע בין כתום ענבר לחום – אדמדם, וניתן למצוא אותן במיוחד באקלים חם ולח. בישראל, החודשים יולי – אוגוסט נחשבים לחודשים עמוסי קרציות במיוחד.

מבחינה ביולוגית, הקרצייה עוברת ארבעה שלבים במחזור החיים – ביצה, זחל, נימפה ובוגר. כאמור, הקרצייה ניזונה מדם של בעלי חיים אחרים, ומעבר לתחושת החלחלה והאי נעימות שהיא מהווה – היא מעבירה מחלות רבות מבעל חיים אחד לשני והיא ידועה כאחד הטפילים הכי מסוכנים בהקשר הזה.

 

מאיפה מגיעות הקרציות?

לקרציות אין כנפיים והן לא יכולות לעוף או לקפץ מן האדמה, ולכן נשאלת השאלה – כיצד הן מגיעות לעורו של בעל החיים בשביל ארוחת הבוקר שלהן? הן נוהגות לטפס עד קצוות העשבים שעל האדמה ולחכות. כאשר הן מזהות ארוחה פוטנציאלית הן פשוט עולות על הרכבת. לקרציות חושים חדים שגורמים להן לזהות את הטרף הבא כשהוא רק חולף על פניהן – לפי נשימה, ריח, חום גוף, לחות ותזוזה.

 

כיצד הקרציות מפיצות מחלות?

כאמור, הסכנה מספר אחת בהתמודדות עם קרציות זה שהן מפיצות מחלות רבות ובקלי קלות. הן עוקצות ושואבות את דמה של חיה חולה ואז מעבירות את החיידקים לחיה הבאה ומדביקות אותה. כל מחלה שמועברת על ידי דם יכולה לעבור באמצעות קרצייה, ובחצי כדור הארץ הצפוני מחלת ליים נחשבת למחלה שמועברת בעיקר על ידי טפילים כמו קרציות.

 

מה הם התסמינים להימצאות קרצייה?

אמנם הקרציות נוהגות לרב למצוץ דמם של בעלי חיים, אך כשהן רעבות הן לא בוחלות באמצעים ועלולות לעקוץ גם בני אדם, שזה הפחד הגדול ביותר בקרב הורים.

הקרצייה יכולה להגיע לבני אדם במיוחד אם יש בעל חיים בבית, אך גם במקרים אחרים כמו קמפינג וטיולים היא יכולה לעשות זאת.

כיצד נדע שפלשו לעורנו קרציות? כאשר מגיעים הביתה לאחר טיול או שהייה ממושכת בטבע, יש לבדוק בכל חלקי הגוף של ילדיכם ובעלי החיים.

כדי לבדוק באופן מיטבי יש להשתמש במראה ולשים לב במיוחד לאיברים הבאים: בית השחי, אוזניים, טבור, מאחורי הברכיים, קרקפת הראש ובאזור המותניים. במידה וגיליתם קרצייה מטיילת לה באחד מהאזורים הללו רוצו מהר להתקלח וכך תוכלו להיפטר ממנה עוד טרם התחילה לעקוץ.

 

ומה קרה אחרי שהקרצייה עקצה?

ברגע שהקרצייה כבר עוקצת, לא קל להיפטר ממנה. מקלחת לא תעזור במקרה הזה ותצטרכו משהו קצת יותר יעיל. הקרצייה מפרישה רוק סמיך ודביק דרך הפה שלה, ורק החומר הזה עלול לגרום לכאב רב בתלישת הקרצייה מהעור, כך שזה מאפשר לה לאכול עוד כמה ימים מבלי שיסירו אותה.

הסרת הקרצייה באופן יעיל תיעשה על ידי פינצטה: תפסו את גופה בחלק כמה שיותר קרוב לעור כדי להיפטר מכל חלקי הפה והגוף ותלשו בעדינות. בזמן התלישה יופרש הרוק המדובר, שהוא בפני עצמו גם כן גורם מעביר מחלות. לאחר התלישה נקו וחטאו היטב את אזור העקיצה באמצעות אלכוהול, סבון ומים.

 

הדברת קרציות

במצבים יותר קיצוניים בהן יש יותר מקרצייה אחת ובעל החיים סובל מהתופעה, כדי לעשות הדברת קרציות. מדביר מקצועי יגיע לביתכם, יבדוק את בעל החיים הנגוע וסביבתו ויעשה הערכה מושכלת לגבי סוג הקרצייה ובהתאם לכך תיקבע סוג ההדברה שתהיה היעילה ביותר כדי להיפטר ממנה.

מכיוון שמדובר בטפיל שנמצא על בעלי חיים, חשוב שבעתיים להשתמש בהדברה טבעית ולא בהדברה כימית, מה שישמור על בריאות החיות ובני הבית. השלב השני בהליך ההדברה הוא לוודא שהקרציות לא ישובו אל הבית ואל החיות שהיו נגועות וזאת על ידי מתן תכשירים שונים. גם תכשירים אלו מומלץ שיהיו מחומרים טבעיים בלבד.

מחפשים מדביר? השאירו פרטים ונחזור אליכם
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
כתבות בנושא