להזמנת מדביר מקצועי

הדברת תיקן אמריקאי

תוכן עניינים

מקקים, תיקנים, או בשמם העממי ״ג׳וקים״, הם כנראה המזיקים הכי מטרידים שאפשר למצוא בבית. ישנם כמה סוגים של תיקנים, אך הסוג הנפוץ ביותר בקיץ הישראלי המהביל הוא התיקן האמריקאי. הוא מכוער, מבהיל, בעל ריח רע ומעביר מחלות. החדשות הרעות: הוא היה כאן אלפי ואף מאות אלפי שנים לפני בני האדם והוא עדיין אתנו, אז כנראה שהם לא הולכים להיעלם מכדור הארץ בקרוב. החדשות הטובות: ניתן בוודאות להבטיח שלפחות הבית שלכם יהיה נקי מהתפשטות תיקנים, גם בעתיד.

 

תיקן אמריקאי – פרטים מזהים

תיקן אמריקאי הוא רק סוג אחד מבין 4,500 (!) סוגים של תיקנים בעולם. הוא כאמור הסוג הכי נפוץ, בוודאי בבתים בישראל. צבע התיקן הוא חום – אדמדם עם פס צהוב דק, ועם בגרותם הם אף הופכים ליותר אדומים. אורכו של התיקן לרב יהיה באזור ה- 4 ס״מ ולא מעבר. לתיקנים יש כנפיים, אך למרות זאת הם משתמשים בכנפיהם לעיתים רחוקות מאוד. תיקן אמריקאי ממין נקבה יטיל עד 14 זקיקים של ביצים במהלך חייו כאשר כל זקיק מגיע לאורך של כ- 1 ס״מ ובתוכו יש בסביבות ה- 16 ביצים.

מחזור החיים של התיקן האמריקאי כולל שלושה שלבים: ביצה, נימפה ובוגר. שלב הביצה לוקח בין 6 ל- 8 שבועות עד בקיעתה והפיכתה לנימפה. הנימפה בהתחלה היא לבנה ועם הזמן תיהפך לחומה – אדומה. שלב הנימפה לוקח בין 6 ל- 12 חודשים שלאחריו היא תהפוך לתיקן בוגר. התיקן יחיה עוד כשנה נוספת.

 

מדוע מגיע התיקן האמריקאי הביתה?

התיקן האמריקאי לרוב חי מחוץ לבית ולסביבת מגורים של בני אדם, אם כי בתנאים מסוימים הוא גם נפוץ בתוך הבית, בעיקר בביובים ובפתחים חיצוניים, ובמיוחד בעונת הקיץ הלוהטת. התיקן ינסה לפלוש לתוך בית מגורים בחיפוש אחר מזון, מחסה וסביבה חמה, שלושה דברים שגורמים להם לשגשג. הם מגיעים דרך סדקים, פתחי אוורור וצינורות, אשר מהווים לא רק פתחי כניסה אלא גם אזור אידיאלי להטלת ביציהם באופן מוסתר ובכך להנציח את השושלת.

חשוב לציין כי לא כל בית מהווה פיתוי עבור התיקן האמריקאי. בתים מלוכלכים ולחים הם המקום האולטימטיבי עבורם. הם נמשכים לשאריות אוכל, כלים מלוכלכים, צינורות דולפים ופתחי ביוב. ברגע שהתנאים הללו מתקיימים, יכול התיקן להתקבע בבית גם במשך שאר עונות השנה. יחד עם זאת, הם פעילים יותר בקיץ ויש לציין שגם הקפדה על ניקיון הבית לא תבטיח בהכרח היעדר תיקנים. הסיבה לכך היא שהם מטילים ביצים במקומות רבים בסביבת הבית, ושיש לא מעט פתחים דרכם הם יכולים להיכנס.

 

אבל מה הנזק?

אז התיקן מטריד ומעורר חלחלה, אבל אחת השאלות הכי גדולות שעולות היא מה הנזק שהוא גורם? אנשים רבים בטוחים שהתיקן יכול לנשוך בני אדם. לתיקן אכן יש את היכולת לעשות זאת אם כי זה קורה לעיתים נדירות מאוד כך שאין מה לחשוש מכך. אז עוקצים הם לא, אבל הם כן גורמים נזק לבריאות האדם. התיקנים נמשכים לביוב ולחומרים רקובים, שכידוע מפוצצים בחיידקים ומחלות, וכאשר התיקן פולש הביתה הוא מעביר את כל המחלות הללו לבני הבית. מדובר בלא פחות מ- 33 סוגים של חיידקים ביניהם הסלמונלה, ועוד מעל ל- 6 מינים של תולעים וטפילים.

החיידקים נצמדים לרגלי התיקן בעת זחילתו בביוב ובשאר המקומות המזוהמים שהוא נוהג לפקוד, והוא מעביר אותם כאשר הוא מתחכך עם חפצי הבית כמו כלי מטבח ובישול. אם כל זאת לא מספיק, הוכח מדעית כי הנוזל הרירי שהתיקן מפריש מכיל חומר אלרגני שגורם להתקפי אסטמה, במיוחד אצל ילדים ותינוקות.

 

איך נפטרים ממנו?

לאחר שסקרנו את קורות חייו ומאפייניו של התיקן האמריקאי כעת ניתן לפסוק – כדאי להיפטר ממנו, ויפה שעה אחת קודם. ישנן כמה דרכים להיפטר ממנו, כאשר חלקן ניתן לעשות לבד כמו מלכודות דבק ותרסיסים כימיים אך אלו לא יבטיחו לכם שתשמידו את כולם באופן וודאי ובוודאי לא יבטיחו שהם לא יחזרו בעתיד.

רק מדביר מקצועי או חברת הדברות מקצועית יידעו לאתר את כל החלקים בבית בהם יש תיקנים או ביצים שלהם, ויידע גם את הדרכים הכי טובות להיפטר מהם ולמנוע הופעתם בעתיד. החיסרון בהדברה זה השימוש בחומרים כימיים חזקים, אך כיום ניתן למצוא חברות הדברה רבות שפועלות עם מוצרים טבעיים בלבד, וללא שום פגיעה ביעילות המוצר.

מחפשים מדביר? השאירו פרטים ונחזור אליכם
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
כתבות בנושא