להזמנת מדביר מקצועי

הדברה אורגנית

תוכן עניינים

אם גן הירק שלך מוצף במזיקים, הצעד הראשון הוא לזהות את הפולש. צלם תמונה של המזיק והשווה לתמונות דומות באינטרנט, או פנה לחברת הדברה מקצועית. לאחר שזיהית את סוג המזיק, תוכל לנקוט באמצעים כדי להגן על הגינה. ישנן מספר רב של שיטות הדברה אורגניות, כולל כימיקלים, מינרלים וטכניקות גינון אסטרטגיות. נפרט כאן עשר שיטות יעילות וידידותיות לסביבה.

 

הדברה אורגנית – ספינוסאד

באפשרות זו ניתן להשתמש כדי לשמור על גידולי הפירות והירקות שלך בטוחים. ספינוסאד הוא חיידק שבסיסו באדמה. הוא הורג מזיקים בגינה כולל תולעים, חיפושיות, קרדיות וזחלים. ברגע שהספינוסאד מתייבש, הוא יהרוג את החרקים שיבלעו אותו, וכך יפחית את הסיכוי שלך לפגוע בדבורים או בחרקים מועילים אחרים, כיוון שהם אינם פעילים בשעות הערב. הספינוסאד מגיע בפורמטים שונים של נוזלים ואבקה תחת מגוון מותגים שונים.

 

הדברה אורגנית – רוטנון

הרוטנון הוא רוצח מזיקים אורגני, שגם הוא רעיל למדי לרוב היונקים, ומופיע באופן טבעי בזרעים ובגבעולים של כמה צמחים. השתמש בו בזהירות ליד בריכות או אגמים, מכיוון שרוטנון הוא רעיל ביותר לדגים. החומר יהרוג זחלים, חיפושיות, כנימות וטרמיטים שנמצאים על גידולי ירקות ופירות. אך תן לרוטנון קצת זמן, מכיוון שמדובר בחומר כימי איטי שדורש כמה ימים לעבוד.

 

הדברה אורגנית – פירתרין

אחד מקוטלי החרקים הבוטניים הנפוצים ביותר, פירתרין מופק מצמח החרצית. הוא לא רעיל לרוב היונקים, מה שהופך אותו לבחירה בטוחה במיוחד.

קוטל חרקים זה הוא גורם מרתיע חזק, מהיר, אפילו במינונים נמוכים. עם החשיפה, רוב החרקים המעופפים ייפלו מיד, אך לא תמיד ימותו. חלק מהיצרנים מערבבים פירתרין עם פתרונות קטלניים יותר כדי להבטיח מוות מחרקים.

 

הדברה אורגנית – BT

כמובן שזחלים יכולים להיות חמודים, אבל הם יכולים גם לזרוע הרס בגידולים עליים. BT היא הגרסה המקוצרת של Bacillus thuringiensis, חיידק שנוצר באופן טבעי, ומחליש מזיקים אשר בולעים אותו. רססו אותו על ירקות עליים שזחלים אוכלים וה- BT יהרוג אותם מבפנים. מכיוון שהוא מזיק רק באכילה, זהו חומר הדברה אורגני בטוח ביותר לשימור חרקים מועילים.

יש להתיז בעת חשיפת הצמחים לאור שמש ישיר (אשר יפחית את יעילותו לאחר מספר שעות) ולחזור על כך כל 7-10 ימים עד שאין צורך יותר. מוצרי BT יכולים לכלול זנים שעברו שינוי גנטי, לכן הקפד לבדוק את האריזה כדי לאמת את תכולת הנוסחה.

 

הדברה אורגנית – שמן נים

נים מופק מעץ אסייתי נפוץ ומעכב את מחזור הצמיחה של חרקים. המרכיב הפעיל שלו, אזדירכטין, יגרום לחרקים נגועים לאכול פחות, לגדול לאט יותר ולהתרבות פחות. זוהי אפשרות טובה עבור מי שעדיין לא חווה נגיעות מזיקים גדולות ורוצה להשיג יתרון בהפחתת כמות המזיקים הפוטנציאליים.

בגלל השפעותיו על העיכוב בצמיחה, שמן נים פועל בצורה הטובה ביותר על חרקים צעירים הגדלים במהירות, כגון פשפשים וחיפושיות. הוא יעיל גם על זחלים וכנימות קטנים יותר, שאוכלים עלים.

עצה שימושית וחשובה – אם יש לך עודף שמן נים, אתה יכול לרסס אותו על גידולי גפן שנמצאים בסיכון לטחב אבקתי, מכיוון ששמן נים יעיל מעט במניעת מחלה זו.

 

הדברה אורגנית – אדמה דיאטומית

אם אתה מתנגד לשימוש בכימיקלים – אפילו אם הם אורגניים – בסביבת גידולי הירקות שלך, שקול לזרות אדמה דיאטומית בגינה שלך.

אבקה זו מורכבת למעשה מדיאטומים מאובנים, שהם חלק מקבוצת האצות. לדיאטומים יש שלד קשה, וכאשר האדמה באה במגע עם חרקים, הקצוות חדים יחתכו את גופם ויגרמו להם למות מהתייבשות תוך שבועיים מיום השימוש. החלקיקים כל כך קטנים, עם זאת, שהם לא יחתכו אנשים או חיות מחמד.

אדמה דיאטומית משמשת בצורה הטובה ביותר באזורים יבשים, והופכת פחות יעילה כאשר היא רטובה. בעוד שהיא מכוונת גם לכמה חרקים החיים בסביבה פנימית, היא תהרוג גם חיפושיות, תולעים, זבובים, קרציות, צרצרים, שבלולים ומינים אחרים. למרבה הצער, האדמה תהרוג גם חרקים מועילים, אז חשוב להיזהר.

 

הדברה אורגנית – מינרלים

ניתן להשתמש במינרלים מסוימים גם להדברת מזיקים. גופרית נמכרת כנוזל, אבקה או משחה, ותעזור להרחיק מגוון קרדיות וכנימות. השתמשו בהם על גבי ירקות כמו שעועית, תפוחי אדמה, עגבניות או אפונה. מינרלים אמנם לא רעילים לבני אדם, אך עלולים לגרום לגירוי בעור ובעיניים. החיסרון בשימוש בגופרית הוא שהוכח כי היא פוגעת בצמחים במזג אוויר יבש כאשר הטמפרטורות מגיעות ליותר מ -30 מעלות.

תערובת בורדו היא מינרל הדברה אורגני נוסף המכוון לחרקים שנמצאים על גידולי ירקות רבים. התערובת עלולה לפגוע בעלים של צמחים אם משתמשים בה במזג אוויר קריר ורטוב. מבחינה כימית, בורדו הוא תערובת של גופרית, נחושת וסידן הידרוקסיד (סיד).

 

הדברה אורגנית – חרקים מיטיבים

לא כל החרקים הם מזיקים הרסניים. יש חרקים שמועילים בכך שהם תוקפים וניזונים מחרקים אחרים. אתה רוצה למשוך את החרקים האלה לגן הירק שלך: פרת משה רבנו, חיפושיות, גמל שלמה וצרעות טפיליות.

על מנת למשוך חרקים מסוגים אלה, נסה לשתול צמחים אלה סביב גבולות הגינה שלך: תירס, נענע, לואיזה, שמיר וערבה.

 

הדברה אורגנית – שתילה קרובה

שתילה קרובה היא טכניקת גינון בה נוטעים צמחים שונים בסמיכות אחד לשני כדי להדביר מזיקים, למקסם שטח ולהגדיל את תפוקת היבול וכן למטרות האבקה. 

הנה כמה מההמלצות שלנו לשתילה קרובה: ניתן להגן על גזר על ידי כרישה סמוכה, זבובים יתרחקו מצנוניות שנטועות ליד חסה, עכברים לא יגשו לשורה של נרקיסים, חפרפרות יתרחקו משעועית, וארנבות נגעלות מבצל.

 

לסיכום – גידולי מלכודת

בעוד שגידולים עשויים למשוך מזיקים שאינכם רוצים, תוכלו להשתמש באותה שיטה כדי למשוך מזיקים לא רצויים הרחק מגידולים. גידולי מלכודות מציעים למזיקים אלטרנטיבה שתרחיק אותם מהגידולים שאתם צריכים.

אנו בקסם הדברות משתמשים במגוון שיטות הדברה אורגנית, שירחיקו את כל המזיקים מביתכם.

מחפשים מדביר? השאירו פרטים ונחזור אליכם
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
כתבות בנושא