להזמנת מדביר מקצועי

הדברת כנימות

תוכן עניינים

אם אתה גנן או אחד שיש לו גינה יפה וצמחייה מטופחת, אתה צריך להרגיש מאוד מאוים מכנימות. הכנימות הן חרקים זעירים בעלי גוף רך שנוהגות לכרסם מיני צמחים רבים מה שיגרום להם להיות חלשים ולפתח מחלות. אך אל דאגה, ניתן להשיב מלחמה, להביס את הכנימות ולתת לצמחים לנצח. איך עושים זאת? טוב ששאלתם, התשובה המפורטת לפניכם.

 

מי אתן בכלל כנימות?

כנימות הן חרקים קטנים מאוד, גודלן בערך כ- 3 מ״מ. ישנם מינים רבים של כנימות כמו למשל כנימות עלה וכנימות עש. והמגוון בהתאם – צבען נע בין לבן ואפור ועד לירוק ושחור. המאפיין הבולט של הכנימות זה שקשה מאוד לאתר אותן. הן כל-כך זעירות כך שצריך עין מיומנת וזכוכית מגדלת כדי לזהותן.

הן יכולות להיות על עלים וצמחים, בנקיקי העלים, מקובצות על ניצנים של פרחים, לאורך גבעולים או אפילו תחת העלים. הכנימות לרוב יהיו בקבוצות, ואם תמצאו שלחלקן יש כנפיים זה סימן מובהק לכך שהקבוצה בקרוב הולכת להתפזר לצמחים ומקומות חדשים.

הכנימות ניזונות מנוזל הצמח, בצורה כזו שמחלישה אותו ומוציאה ממנו את החיוניות שבו. דבר זה גורם לצמח לצמוח באופן איטי ביותר, כך שאם צמח מפואר ששתלתם לא צומח לפי הקצב הצפוי – תדעו מה יכולה להיות הסיבה. צמחים שהכנימות שאבו מהן את כוחותיהם, יהיו בעלי נקודות מנומרות, או טיפה צהבהבים ולא זקופים.

הכנימות שניזונות מצמחים יהיו בעלות צבע ירוק כך שיהיה קשה יותר לאתרן על הצמח. במידה ולא מטפלים בכנימות שיונקות את מיצי הצמח, בסופו של דבר הצמח ימות. ומעבר ללקיחת דמו של הצמח, הכנימות לרוב מעבירות מחלות שמזיקות ואף הורגות אותו.

במילים אחרות – אם מצאתם כנימות או חשד לכנימות בצמח, אל תבזבזו זמן והיפטרו מהן בהקדם האפשרי. אם אתם רוצים להקדים תרופה למכה, גם זה אפשרי. הכנימות לרוב מופיעות בצמחים בראשית הקיץ ולמרבה המזל קל למנוע מהן להרוס את היבולים. להלן כמה דרכים לעשות זאת:

 

למעוך לבד

מזלנו שהכנימות הן אמנם גיבורות גדולות מול הצמחים, אך בני אדם יכולים לגבור עליהן בקלות רבה. החל מראשית הקיץ, הקפד לבדוק את הצמחים ובפרט בעלים האם יש כנימות (הן קטנות ולא תמיד רואים, לכן צריך ריכוז רב). במידה ומצאת – ניתן לקחת אותן עם היד ולמעוך אותן. אם מדובר רק בהתחלה של הופעת כנימות ולא בהתפשטות שיצאה משליטה – השיטה הזו בהחלט תהיה יעילה.

 

מים בששון ככה מדבירים כנימות היום

השיטה הקלאסית ל״ריסוס״ ביתי – בעזרת צינור, תכסה עם האצבע את הפתח ופשוט ״רסס״ איתו את הצמחים הנגועים. הלחץ של המים יגרום לכנימות הגדולות שבחבורה פשוט ליפול ארצה, ולא סביר שהן יחזרו שוב לצמח.

 

ריסוס עם מי סבון

שיטה קצת יותר יעילה וממוקדת היא ריסוס הצמח באמצעות מי סבון. קחו בקבוק ריסוס, הוסיפו לו מים וסבון ונערו. רססו את הצמחים בתמיסה זו, תוך כדי שאתם מגיעים לכל חלקי הצמח – העלה כולל החלק התחתון שלו, הגבעול ואפילו הניצנים. מי הסבון לא יזיקו לצמח, אך יהיו רעילים עבור הכנימות.

 

כיסוי צמחים רגישים

כאמור, כנימות נוטות להפיץ מחלות ולא רק לשאוב אנרגיות מן הצומח. ישנם נגיפים שהן מפיצות בתדירות גבוהה יותר ואלו מזיקים לצמחים ספציפיים כמו מלפפון, תרד וסלרי. לכן, אם אתם מגדלים אחד מהצמחים הללו, כדאי להתכונן מבעוד מועד וכבר בתחילת הקיץ לכסות את הצמח בכיסוי ייעודי כך שמצד אחד עדיין תגיע אליו שמש אך מצד שני הכנימות לא יוכלו להתקרב.

 

עודדו הגעה של טורפי כנימות

אם אתם לא יכולים להתמודד עם הכנימות, תנו לטבע לעשות את שלו. לרוב טורפי כנימות יגיעו לבד לאזור על מנת לכרסם קצת מהן, אבל אין סיבה שאתם לא תעודדו הגעתם. למשל פרת משה רבנו היא טורפת כנימות ידועה, יש לה חולשה לחרקים בעלי גוף רך, וכך גם סוגים מסוימים של צרעה.

 

איך מושכים טורפי כנימות?

על ידי שתילת פרחים בעיקר. רוב הטורפים אוהבים צמחים בודדים כמו למשל ציפורני החתול. בנוסף, צמחי תבלין כמו שמיר, פטרוזיליה ונענע יהיו גם הם אבן שואבת לטורפי כנימות. מומלץ לגדל צמחים אלו ליד הירקות כך שהטורפים יהיו בסביבת הצמחים שהכי רגישים לנזקי הכנימות.

מחפשים מדביר? השאירו פרטים ונחזור אליכם
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
כתבות בנושא