להזמנת מדביר מקצועי

הדברת כיני יונים

תוכן עניינים

אם חשבתם שיונים הם מטרד מרעיש ומציק לאדם האורבני – אתם לא מאוד טועים. אם חשבתם שזה מסתכם רק ברעש והנוצות שהיונה מביאה עמה – אתם מאוד טועים.

בשנים האחרונות ישנה יותר ויותר מודעות לנזק נוסף וחמור שגורמות היונים לבני אדם – הבאת כיני יונים. כינים אלו ניזונות מהיונה, ולצערנו יש להן השלכות על בני אדם אשר באים במגע עם יונה נגועה. מי אלו כיני היונים? מהן הסכנות שהן מביאות? והכי חשוב – איך נמנעים מהן ומה עושים אם הן הגיעו לפתח דלתינו?

 

כיני יונים – (לא) נעים להכיר

כיני יונים הן סוג של חרקים הניזונים מנוצות היונה. דרך פעולת הכינה היא הצמדות לפלומת היונה בעזרת טפרים ייעודיים המסוגלים לעשות זאת. כיני היונים מסוגלות לעוף, מה שמאפשר להן מעבר קל בין יונה אחת לשנייה. 

מחזור החיים של הכינה כולל ביצה, נימפה וכינה בוגרת. הכינה היא אליפטית ובעלת צבע חיוור בדומה לנוצות היונה, על מנת להיטמע בה כהלכה. שריון הכינה הוא קשיח על מנת להתגונן מפני הסביבה, וגודלה הוא זעיר עד מאוד כך שקשה עד בלתי אפשרי לזהות אותה בעין לא מיומנת.

התזונה שלהן כוללת דם של יונים ועופות בכללי, וזאת בעזרת עקיצה בעור החיה ושתיית דמה.

 

כיני היונים ובני אדם

למרות שכינת היונה משפיעה קודם כל על יונים ועופות, היא בהחלט מגיעה גם לבני האדם ואף מזיקה להם. יונים אשר מקננות בפתחי הבית (מרפסות וחלונות למשל) עלולות להעביר את הכינים בעקבות מגע עם חלקי הבית, או באמצעות הנוצות שמנשירות במקום. ברגע שהכינה מריחה דם אדם, היא אינה בוחלת באמצעים ועוקצת גם אותו, וזאת למרות שהוא כלל לא ממשפחת העופות.

להבדיל מעקיצות חרקים אחרים ששכיחות בהרבה כמו יתושים ופשפשים ושמהוות מטרד מגרד ולא מעבר, כשכיני היונים עוקצות בני אדם הדבר לא מסתכם בגירוד מקומי בלבד ולעיתים עלול לגרום לסכנה של ממש. בזמן שהכינה עוקצת ושותה את הדם, היא מעבירה לנעקץ הפרשה רירית שגורמת לפריחה. אם בעקיצות יתוש ופשפש מדובר בפריחה מקומית, אז בעקיצת כינת יונה הפריחה עלולה להתפשט בכל הגוף. במידה והיא מתפשטת בכל הגוף, הדבר עלול לגרום לדלקות עיניים ולדלקת ריאות שעלולה להסתבך. לכן עוד בשלב העקיצה על הנעקץ לקבל טיפול רפואי מידי כדי למנוע התפשטות בשאר חלקי הגוף. 

 

איך מבחינים?

כאמור, את הכינה עצמה מאוד קשה לזהות שכן היא קטנה מראש של מחט, אך יש מספר סימנים שיעזרו לזהות יונה שנגועה בכינים. יונה נגועה לרוב תפתח נוצותיה לאות מצוקה מהגירוי הנגרם לה בעור ותסבול מירידה דרסטית במשקל (יונה שדופה היא אינדיקציה מעולה לכינים). סממן נוסף הוא בהתנהגות היונה – היונים יהיו נסערות וחסרות שקט בגלל הגירוי הכבד הנגרם להן.

 

הדברת כיני יונים – פתרונות 

אז אם יש לכם קן יונים במרפסת, חינני ככל שיהיה, הוא עלול להביא צרות שישפיעו על כל בני הבית. אם הבחנתם בהתנהגות מוזרה אצל יונה שנמצאת בקרבתכם, ובוודאי אם אתם חשים סימנים מוזרים על גופכם, זה הזמן לקרוא לאיש מקצוע שיאתר האם ישנה בעיה ואת מקורה המדויק.

במידה ואכן הגיעו כיני יונים אל ביתכם, ידרוש הדבר הדברה מידית, שכן הכינים מתפשטות מהר. על ההדברה להיות מקצועית ולא חובבנית, שכן מדובר בסכנת חיים. אל תנסו להדביר לבד את הבית באמצעות שיטות לא מוכחות, כי הדבר עלול לגרום אף לנזק גדול יותר (כמו למשל שתחשפו יותר למקור ההדבקה).

חשוב להקפיד על הדברה מלאה ולא חלקית. דהיינו, הדברה של כל חלקי הבית, הפתחים, המרפסות, הדלתות, החלונות וכל דבר שאפשר לחשוב עליו. רק הדברה יסודית של כל החלקים הללו (בין אם הם נמצאו כנגועים בכיני יונים ובין אם לא) תבטיח שכיני היונים יושמדו ולא יזיקו לבני הבית.

בקסם הדברות ישנם מדבירים מקצועיים בעלי ניסיון רב שנים בטיפול בבעיה מטרידה ולא נפוצה זו. מעבר להקפדה על הדברה מלאה בכל חלקי הבית, משתמשים המדבירים בחומרי הדברה טבעיים כך שמצד אחד יהיו מספיק אפקטיביים כדי להשמיד את כיני היונים ולמנוע חזרתם לסביבת המגורים, אך מצד שני אינם רעילים כך שלא יפגעו בבריאות בני הבית ובאיכות הסביבה.

מחפשים מדביר? השאירו פרטים ונחזור אליכם
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
כתבות בנושא