הדברת לולים

תוכן עניינים

אם אתם מאלו שמתחזקים לול, אתם וודאי מכירים את התופעה המציקה והמעיקה בה מגיעים מיני זוחלים וטפילים במטרה להרוס את העופות ובכך גם את הפרנסה.

חורף או קיץ, כינים או קרציות, קטנים או גדולים – כשהמזיקים מגיעים ללול מדובר בהתפשטות מהירה ומטרידה שאף אחד לא היה מייחל לה.

החדשות הרעות: גם המזיקים שכביכול פחות עושים נזק, ברגע שהם מתפשטים הם יכולים להרוס לול שלם. החדשות הטובות: אפשר למנוע זאת באמצעות הדברה. 

טרם תפנו להדברה כימית, כדאי שתנסו כמה שיטות יעילות (אם כי לא קטלניות) להשמדת המזיקים. בכך אולי תצליחו לפתור את הסוגיה לגבי השמדת מזיקים מבלי לפנות לפתרונות כימיים. לפניכם המדריך השלם להדברת לולים.

 

הכר את המזיק

לפני שניגשים למלאכת ההשמדה, הכי חשוב זה להכיר את המזיק שפלש ללול שלך. אם למשל מדובר בחיה בולטת כמו עכבר, כנראה שלא תהיה בעיה לזהותה.

אך הבעיה מתחילה כאשר מדובר במזיקים קטנים שקשה עד בלתי אפשרי לזהותם. למעשה, הטעות הכי נפוצה שעושים מדבירים חובבנים נעוצה בזיהוי סוג המזיק. מרביתם משתמשים בחומרים (טבעיים או כימיים) שאינם מתאימים לסוג החיה וזאת רק בגלל זיהוי לא נכון.

כיצד ניתן לזהות? לכל מזיק יש את סימן הזיהוי שלו, ובהנחה ואתם יודעים מהם המזיקים הנפוצים בלולים (תדעו אם תמשיכו לקרוא), תוכלו להצליב ולזהות. במקרה של עין פחות מיומנת ומנוסה, תמיד ניתן להביא מדביר או איש מקצוע שיוכל לזהות בקלות.

 

קרדית וכינים

קרדית וכינים הן שתי חיות קטנות ומזיקות, שעלולות לגרום להרס העופות במידה ומתקיימת התפשטות. צבע הכינים הינו חום – אפרפר ולכן אינו מאוד בולט על פלומת התרנגול. הכינים והקרדית תלויות באופן מוחלט בתרנגול שממנו הן ניזונות והן נמשכות במיוחד לבעלי חיים אשר שומרים על טמפרטורת גוף קבועה ושנחשבים כ״בעלי דם חם״ כמו עופות ויונקים.

למעשה, הן ניזונות מנוצות ופלומות, קשקשים של שכבת העור הפלומתית (מכונים אפידרמיס) ומההפרשות שיוצאות מעור החיה.

כיצד נפטרים מהן בדרך טבעית? שום! כן כן, האנטיביוטיקה של הטבע שכל-כך עוזרת למערכת החיסונית של האדם, מוכיחה את עצמה כמשמידת כינים וקרדית אצל עופות.

הדרך הכי טובה שבה השום יהיה יעיל היא לכתוש אותו ולהאכיל בו את העופות בלול (אפשר לערבב את השום הכתוש במים כדי שלא יהיה חזק מדי). ניתן גם לפזר קליפות שום בקופסאות האוכל של העופות. הגוף עצמו יספוג את השום, והחומר שיהרוג את הכינים והקרדית יופרש דרך העור ויבצע את העבודה.

אם השימוש בשום נראה לכם תמוה למדי או שניסיתם והוא פשוט לא עוזר, תערבבו שמן רגיל עם סבון לניקוי כלים וקצת מים והתיזו בלול. התמיסה אמורה לעזור בכך שהכינים ינשרו מעור החיה כשהן מתות.

 

נמלים

גם הנמלים, שהן חיות תמימות למראה, עלולות להגיע חיש מהר ללול ולגרום לנזק רב במידה והן מתפשטות. הנמלים כשלעצמן לא מזיקות, אם כי הן עלולות להדביק את העופות במיני מחלות. נמלה ממוצעת מגיעה למקומות נסתרים וחשוכים ולעיתים אף למקומות מזוהמים.

המזון שהנמלה כל כך אוהבת לאגור עבור המלכה האם, עלול להיות עמוס בחיידקים גם כן. לכן, במידה ויש התפשטות נמלים בלול, כדאי לעצור זאת ויפה שעה אחת קודם.

שימו לב, גם אם ראיתם כמה נמלים בודדות, יש יסוד סביר ביותר שיש עוד נמלים. נמלה תמיד חיה במושבה וכמעט לעולם לא תהיה בגפה.

החדשות הטובות: קל להיפטר מהן בדרכים טבעיות, מחומרים שלכולם יש בבית. הדרך הכי טובה ויעילה היא לקחת חומץ לבן ועמו לרסס את הקינים והמושבות.

חומץ לבן יחסל אותן באופן מידי שכן הוא חומר מאוד חזק. ניתן גם לדלל אותו עם קצת מים והוא עדיין יהיה מאוד אפקטיבי.

דבר נוסף שניתן לעשות זה לערבב מים עם סבון כלים ולרסס על הנמלים.

ישנם גם פתרונות יותר יצירתיים. מלפפון למשל, נחשב לשנוא במיוחד על ידי נמלים. צרו תרסיס מלפפון קטלני במיוחד על ידי קיצוץ מלפפון וערבובו בכוס מים. רססו את התרכיז בלול ומסביבו ומיד תראו שיפור.

 

יתושים

כמו הנמלים, גם היתושים מזיקים בכך שהם מעבירים אינספור מחלות. אך להבדיל מהנמלים, היתושים אף יותר מפיצי מחלות מכיוון שהם נמשכים לצואה ולזבל. כשהם מגיעים לעופות הם יכולים לעקוץ ולהשאיר סימן ולהעביר להם שלל מחלות. 

תתפלאו לדעת, אבל התרופות הטבעיות שהכי יעילות כנגד יתושים הן עשבי תיבול שבני אדם אוהבים לאכול תדיר. מרווה ורוזמרין למשל ידועים כבעלי ריחות עזים שהיתושים נוטים להירתע מהם, גם תבלין הציפורן הריחני מהווה גורם רתיעה עבורם.

אם ברצונך להשפיע לטווח ארוך – כדאי לשתול שיחים של צמחים אלו סביב הלול, מה שיבטיח סביבה נקייה מיתושים.

 

זבובים

הזבובים, מעבר להיותם מעצבנים ומטרידים ביותר, ידועים כגורם מעביר מחלות כמו היתושים ואפילו יותר. גם הזבובים סולדים מעשבים רבים ולכן זו התרופה הטבעית המושלמת כנגדם.

בזיליקום, למון גראס ונענע הם לא רק עשבי תיבול מעולים לשדרוג התבשילים שלכם אלא גם אמצעים מדהימים לגירוש זבובים.

בדומה לנמלים, גם הזבובים הם שונאי מלפפון ידועים כך שאם תרססו מי מלפפון סביב אזור הלול, יהיה הדבר אפקטיבי ביותר. גם שמן אקליפטוס נמצא כיעיל במיוחד בהרתעת זבובים מן הלול.

כל הפתרונות הללו הם מצוינים ולרב גם אפקטיביים. הבעיה היא שלעיתים קשה ליישם אותם לטווח קצר ולוקח זמן מה עד שהם מתחילים להשפיע.

אם ברצונכם פתרון מהיר, יעיל וטבעי – ישנן חברות הדברה רבות אשר מציעות הדברה באמצעות חומרים טבעיים, כך שלא תצטרכו לדאוג מנזק כימי לתרנגולות ולכם, אך עדיין ליהנות מסביבה נטולת מזיקים.

הקפידו לשוחח עם מדביר מקצועי אשר ייתן לכם מענה ראוי לסוג המזיק אשר נמצא אצלכם בלול.

מחפשים מדביר? השאירו פרטים ונחזור אליכם
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
כתבות בנושא