הדברת מחסנים

תוכן עניינים

תעשיית ההדברה התקדמה משמעותית בעשורים האחרונים. כל הנושא של חומרי ההדברה, פיתיונות וטכניקות השמדה הלכו ותפסו תאוצה ואין מה להשוות בין מה שקיים היום בשוק לבין מה שהיה לפני עשרים שנה או אפילו לפני עשר שנים.

עם זאת, המחסנים הגדולים אינם הצליחו להדביק את הקצב ולקיים הליכי הדברה חדשים לפי הקצב הנדרש. רוב בתי העסק שיש ברשותם מחסן נצמדו לפרוטוקולים ישנים שדוגלים בעיקר בהשמדה ולא במניעה.

משמעות הדבר שהגישה הרווחת היא שאין טעם לבצע הדברה כל עוד אין מזיקים, וכשאלו יגיעו – אז נחצה את הגשר.

כיום ברור ששיטה זו מוטעית מהיסוד מכיוון שמזיקים רבים לא ניתן לאתר (בטח לא על ידי עין לא מיומנת) עד שכבר חלה התפשטות כללית ואז לעיתים מאוחר מדי כי הנזק כבר נעשה. וכשמדובר במחסנים של חברות ומפעלים גדולים – הנזק עלול להסתכם במיליוני שקלים. או במילים אחרות – סיכון שלא כדאי לקחת.

 

הסיכונים שבאי – הדברה

במידה ומחליטים לא להדביר את המחסן יש לקחת בחשבון את הסיכונים הכרוכים בכך. מעבר לסיכונים שיש באי – הדברה בכל מקום אחר, להזנחת התפשטות מזיקים במחסן יש עוד הרבה השלכות. 

ראשית, כמו בכל התפשטות מזיקים, מדובר כאן בפוטנציאל גבוה למדי של התפשטות מחלות. מזיקים בסופו של יום כשמם כן הם ובני האדם נוהגים להשמיד אותם בגלל הנזקים שהם עושים. להבדיל מהפצת מחלות בתוך הבית ובמרחב הפרטי, במחסן של מפעל נמצאים עשרות אם לא מאות עובדים והדבר יכול להסב נזק לכמות לא מבוטלת של אנשים.

שנית, מדובר בנזק גדול לרכוש. מחסנים נועדו לאחסן ציוד ושלל דברים, והתפשטות מזיקים (במיוחד של אלו ממשפחת המכרסמים כמו עכברים וחולדות) עלולה לגרום לנזק רב לרכוש החברה ובהתאמה גם לנזק כספי גדול מאוד.

שלישית, זיהום מחלות לא נגמר רק בגילויים של תסמינים אצל העובדים, המזיקים יכולים לזהם משטחי עבודה ולזהם את המוצרים שאתם שולחים ללקוחות.

רביעית, במידה ואכן יגיע המצב להתפשטות מזיקים גדולה, החברה שבבעלותה המחסן עלולה להסתבך גם אם לא תהיה פגיעה ברכוש. אובדן המוניטין שייגרם לחברה יהיה קשה לשיקום ויוביל לדעת קהל שלילית. במידה והעובדים או לקוחות ייפגעו או יחלו עקב כך, העסק מסתכן בהעמדה לדין ואפילו בסגירתו.

לכל הסיכונים שפורטו עלולות להיות השלכות חמורות על העסק שלך. לכן, עליך ליצור תכנית הדברה לאורך כל השנה שתהיה מניעתית ומטרתה להפחית את כל הסיכונים הללו.

 

מדביר או באופן עצמאי?

לאחר שהסיכונים כבר ברורים ואין לכם ספק שדרושה תכנית הדברה מקיפה, כעת עליכם להחליט האם תדבירו באופן עצמאי או שמא תשכרו חברת הדברה מקצועית. מדוע להדביר באופן עצמאי? כדי לחסוך כסף בעיקר. לעיתים מדובר במחסנים גדולים מאוד שדורשים הדברה ארוכה ומקיפה ומחירה בהתאם.

מדובר לקחת הדברה מקצועית? כי לא מדובר בדירתכם הקטנה שסובלת מתיקנים. רק הדברה מקצועית יכולה להשתלט על פרויקט בכזה סדר גודל החל מתכנון שלב המניעה ועד להבטחה כי המזיקים לא ישובו יותר למחסן. כשמדובר במחסן פעולת ההדברה הופכת לקשה בהרבה.

לא ניתן לרסס באופן גנרי חומרי הדברה על כל חלק וחלק במחסן, צריך לדעת בדיוק מה לרסס ואיפה, במיוחד כשמדובר בחלל עמוס בציוד. כמו כן, כדאי לוודא מבחינת חוזק החומר והכמות בו משתמשים שהיא לא תזיק לעובדי החברה יותר מאשר המזיקים עצמם.

 

צרו תכנית פעולה

בין אם בחרתם להדביר באופן עצמאי או בין אם בחרתם בחברת הדברה – תכינו לעצמכם תכנית פעולה מסודרת. תכנית פעולה טובה תכלול שרטוט מדויק של המחסן, אילו חלקים יודברו בו ומתי, אילו חלקים יהיו חופשיים לשוטטות אדם ואילו ייסגרו באופן זמני ועוד דברים רבים.

במידה וההליך מבוצע על ידי מדביר מקצועי הוא יקיים פגישה מקדימה שכוללת זיהוי המזיקים, הכרת השטח והמלצות לפעולה. ההליך של זיהוי המזיק הוא קריטי ליצירת תכנית הפעולה, שכן רק כך תוכלו לדעת באילו חומרים להשתמש ובאיזה מינון.

מיותר לציין שלא כל עין יכולה לזהות את המזיקים ובטח שלא לדעת בדיוק לאיזו משפחה וסוג הם משתייכים. רק בעל מקצוע עם ניסיון רב יידע לעשות זאת.

 

סגרו את אזורי ההדברה

לאחר שהוחלט אלו אזורים בדיוק יודברו ומתי, זה הזמן לסגור (או לפחות להגביל) אזורים אלו. הקפידו להודיע לכל העובדים, הספקים והאנשים שבאים עם המחסן במגע על האזורים הסגורים, מה ניתן לעשות בהם ומתי ועל נוכחותן של מלכודות ופיתיונות.

עניין זה חשוב ביותר, שכן במידה ואחד העובדים עובר על המגבלות ועקב כך מפתח מחלה, זו לא תהיה אחריותכם. לכן, כדאי להיות כמה שיותר ברורים בעניין, ואפילו לתלות שרטוטים במקומות בולטים שיזהירו ויידעו את העובדים בכל הפרטים.

 

בחרו שיטת הדברה

כאמור, תעשיית ההדברה התפתחה מאוד בשנים האחרונות, כאשר אחד ההתקדמויות המשמעותיות ביותר הן תמהיל החומרים ממנו מורכב חומר ההדברה.

אם בעבר הייתה נהוגה הגישה של ״כמה שיותר חזק – ישמיד יותר מהר״, הרי שכיום מבינים שהנזק של החומרים הכימיים הוא רעיל ועלול להיות קטלני יותר מהמזיקים עצמם.

לכן, השיטה של שימוש בחומרי הדברה טבעיים החלה לצבור תאוצה. מדובר בשימוש בחומרי הדברה שהם לא כימיים ולא רעילים. בתחילה היה קשה להפוך אותם ליעילים כמו חומרים כימיים.

אך עם הזמן ניתן להגיד שהדברה מסוג זה יעילה לא פחות מהדברה כימית (ולעיתים אף יותר) וכל זאת ללא נזק לסביבה, לבעלי חיים, לעובדי המחסן, לספקים ואפילו לחרקים שלא צריך להשמידם כי הם שומרים על האיזון האקולוגי באזור.

 

לסיכום

לאחר שהתוודעתם לכל הסיכונים הכרוכים במידה ולא תדבירו את המחסן, תחליטו על תכנית פעולה וצאו לדרך. רק תגובה ערנית ומהירה תוכל להציל את העסק שלכם מפגיעה כלכלית בלתי הפיכה.

מחפשים מדביר? השאירו פרטים ונחזור אליכם
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
כתבות בנושא