הדברת מכרסמים

מחפשים מדביר מקצועי? השאירו פרטים ונחזור אליכם

תוכן עניינים

מיקי מאוס הוא אחת הדמויות הזכורות לכולנו בילדות, ועד היום הוא אייקון בסרטים מצוירים ובשלל פריטים, חולצות, תכניות ואפילו כבובה בכיכרות מרכזיות בערי אירופה. מיקי מאוס הוא עכבר חביב, חייכן ולא מזיק. אך המציאות היא שונה ב-180 מעלות. עכברים ובכלל מכרסמים (חולדות, סנאים) הם בעלי חיים מציקים, לא בריאים, ובעיקר מעוררים תחושת קבס כשאנחנו נתקלים בהם, בטח כשזה קורה במרחב הפרטי שלנו.

כדאי מאוד להיפטר מהם, ויפה שעה אחת קודם. על הנייר זה טוב ויפה, אבל בפועל משפחת המכרסמים היא הסוג שהכי קשה להיפטר ממנו מבין כל המזיקים. מדוע הם כל-כך מטרידים? למה קשה להיפטר מהם? ואיך מבצעים הדברה של מכרסמים?

 

בואו ונכיר – משפחת המכרסמים

למרות ההכרות שלנו עם עכברים וחולדות, משפחת המכרסמים היא הרבה יותר רחבה. ליתר דיוק, מכרסמים הם הקבוצה הגדולה ביותר של יונקים, ועל פני כדור הארץ חיים לא פחות מ- 2,050 (!) מינים שונים של מכרסמים. הם לא הגיעו ממקור ספציפי, אלא מכל אזור יבשתי שהוא, למעט אנטרקטיקה וניו זילנד. משפחת המכרסמים מחולקת ל- 27 תתי משפחות שונות אשר כוללות לא רק חולדות ועכברים אלא גם דורבנים, בונים, סנאים, צ׳ינצ׳ילות ועוד. 

המאפיין הבולט ביותר של משפחת המכרסמים הוא השיניים. כמעט כל המינים של המכרסמים חולקים מאפייני שיניים זהים, בעיקר באופן התפתחות השיניים והסדר שלהן בפה. בניגוד לשאר היונקים, השיניים הקדמיות ממשיכות לצמוח גם בבגרותן.

מה שמיוחד הוא שבעוד שהשיניים הקדמיות והצדדיות מכוסות בשכבת אמייל, השיניים האחוריות מכוסות בחומר שנקרא דנטין. כך שבזמן הכרסום הדנטין הרך מתפוגג ומשאיר את השן חשופה וחדה כמו להב של אזמל. הקצה מאוד חד מה שעוזר למכרסמים במטרתם האבולוציונית העיקרית – לכרסם. הכרסום הוא לא רק במזון, אלא גם לצורכי חפירה והגנה. אם המכרסם נושך בן-אדם, זה חד וכואב מאוד.

 

מכרסמים ובני אדם

המכרסמים חיים על כדור הארץ מעל ל- 56 מיליון שנה, ואילו בני האדם (בצורתם המודרנית, ולא כקוף) חיים מעל למיליון שנה. אמנם תקופת חפיפה קצרה במונחי אבולוציה, אך ההשלכות של האינטראקציות בין השניים במהלך אותה תקופה חופפת הן עמוקות ונמשכות עד היום.

עבור המכרסמים, בהתחלה בני אדם היו עוד טורף אחד מיני רבים שיש להימנע ממנו. עם התפתחות האדם והפיכתו להומו – סאפיינס, סיום תקופת הציידים לקטים ותחילת ההתיישבות החקלאית, הפכו בני האדם למקור נהדר למזון עבור מכרסמים. המכרסמים יכלו להרוס דונמים שלמים של גידולים ולחסל משפחות שלמות עקב כך. המכרסם היה יכול לזהם מזון, להעביר מגפות כמו טיפוס וקדחת ועוד. או במילים אחרות – היחסים הלא טובים בין בני האדם למכרסמים הם ממש לא מהיום.

 

שמים קץ למטרד

ניתן להשתמש במלכודת חיה, משמע שהמכרסם ילכד בה בעודו חי. המכרסם יגיע לתוך המלכודת ואז יגלה שאין לו דרך יציאה. הבעיה במלכודות מסוג זה היא שתצטרך להתמודד עם המכרסם בעודו בחיים. שזה אומר או לשחרר בחוץ לחופשי או להרוג את המכרסם. בכל מקרה, הקפידו להשתמש באמצעים סניטריים אם אתם נוגעים בחיה או במלכודת – כפפות מגן ומסיכה על מנת לא לנשום מצואת המכרסם אשר מעבירה מחלות.

פתרון נוסף הוא להשתמש בפיתיונות רעילים. מדובר בפיתיון המכיל חומרים רעילים, וברגע שהמכרסם נוגע בו הוא הפיתיון הורס את המכרסם והורג אותו. שיטה מאוד יעילה, אם כי עלולה להוות סכנה לבני המשפחה ולחיות המחמד בבית, שכן גם הם עלולים לספוג מן הרעל.

לכן, במידה והולכים על הדברת מכרסמים באמצעות רעל, יש להתייעץ עם אנשי מקצוע מנוסים, שיידעו בדיוק את השיטה להיפטר מכל מכרסם, ללא נזק סביבתי. זכרו – המכרסמים היו כאן מיליוני שנה לפנינו, ועדיין בני האדם נאבקים בהם, לא כדאי שתתחכמו ותנסו להשתלט עליהם לבד.

 

קוראים למדביר

תפיסת מכרסם באופן עצמאי עלולה להיות מלאכה לא נעימה, מבחילה ומסוכנת. ובמידה ואתם לא מיומנים בכך אז רב הסיכויים שהיא גם לא תהיה יעילה במיוחד. מדבירים מקצועיים מצליחים לתפוס מכרסמים רק אחרי זמן רב של ניסיון ולימוד, ואין סיבה שלא תקראו להם כשאתם נתקלים במתקפת מכרסמים אצלכם בבית. חסכו לעצמכם כאב ראש וסכנה מיותרת, ותנו לאנשי מקצוע לעשות את עבודתם ולהדביר את המזיקים בשבילכם.

כל אחד יכול לקנות חומרי הדברה. יחד עם זאת, מדבירים שאינם מוסמכים עלולים לגרום נזק בלתי הפיך לסביבה, לדיירים ולעצמם.

המדבירים בקסם הדברות הנם מוסמכים ומורשים, אתם יכולים להיות רגועים לגבי בטיחותכם, ולגבי פתרון הבעיה שממנה אתם סובלים.

מחפשים מדביר מקצועי? חייגו עכשיו לקסם הדברות! ותקבלו פתרון מהיר וחד משמעי!