להזמנת מדביר מקצועי

הדברת עש

תוכן עניינים

אם יש חיה מזיקה אך חמודה שמסתובבת בבית, היא ללא ספק עש. הוא נראה כמו פרפר לא מזיק, והוא אכן לא גורם נזק כמו שאר המזיקים שאנחנו רגילים אליהם (ג׳וקים, פשפשים וכמובן חולדות). עיקר הנזק שהוא עושה זה לבגדים, ועל כן נמצא לרוב בארונות ונקרא ״עש הבגדים״.

בגלל שהוא לא גורם נזק גדול, לעיתים קשה לגלות אותו. מאותן סיבות, רבים מקלים ראש בנזקים שהוא עושה ולא ממהרים להשמידו. מיהו באמת העש? איך מגלים עש בבית? והכי חשוב – איך נפטרים ממנו?

 

עש – תעודת זהות

עש הוא קרוב משפחה של הפרפר, והוא נחשב לחרק מעופף שפעיל בעיקר בלילה. העשים שונים מאוד בגודלם, כך שעשים מסוימים יכולים להיות עם כנפיים בגודל 4 מ״מ ואילו אחרים בגודל 30 ס״מ (!). הכנפיים, הגוף והרגליים מכוסים קשקשים דמויי אבק.

מחזור החיים של העש כולל ארבעה שלבים: ביצה, זחל, גולם וחרק בוגר. הזחלים והבוגרים של רוב מיני העש הם אכלי צמחים. הזחלים אפילו עלולים לגרום נזק רב לעצי נוי, שיחים ואפילו למטעים ותנובה חקלאית בעלת חשיבות רבה. יש סוגים ספציפיים של זחלי עש שהם הרסניים ביותר לצמחים, ואילו מינים אחרים ניזונים יותר מצמר, פרווה, משי ואפילו נוצות, ועל כן נקראים ״עש הבית״. עיקר ההתמודדות של האדם המודרני עם העש היא בכל הקשור ל״עש הבית״, אלא אם כן אתה חקלאי ואז עיקר דאגתך היא ממיני העש אשר ניזונים מצמחים.

 

למי קראת פרפר?

כאמור, עש ופרפר הם בני-דודים. הם חולקים המון במשותף ולכן קשה לעין בלתי מיומנת להבדיל ביניהם. הן עש והן פרפר מתחילים את חייהם כזחלים טרם הם הופכים ליצור בוגר ומעופף. שניהם ניזונים בעיקר מצוף פרחים והם משלימים תזונה מנוזלים אחרים כמו מים ומיצי פירות. בנוסף, לשניהם סימן ההיכר שברגע שנוגעים בהם הם משאירים קשקשי אבק.

עם כל הדמיון בין השניים, יש גם הרבה שוני. ניתן לומר שכמו שהקרפדות והצפרדעים שונות זו מזו, כך גם הפרפר והעש שונים. הפרפרים יהיו לרוב יותר צבעוניים וחדים בצבעים שלהם, ואילו העש יהיה לרוב בגוונים יותר מעומעמים ופחות מבריקים. גם באופן המנוחה שלהם הם שונים, הפרפר במצב מנוחה מקפל את כנפיו כלפי מעלה ואילו העש מקפל אותן כלפי מטה ומסתיר את גופו (כך שהוא נראה כמו אוהל). לרוב גוף העש יהיה שעיר וצמרירי יותר מזה של הפרפר. 

אפילו בשעות הפעולה שלהם הם לא חופפים. למרות הביטוי השגור ״פרפר לילה״, פרפרים הם חרקים של שעות היום, ואילו עיקר הפעילות של העש מתרחשת בשעות החשיכה. כשאנחנו מבחינים בפרפר מעופף בלילה, זהו למעשה עש. כך שהביטוי ״פרפר לילה״ הוא כלל לא נכון.

ההבדלים בין הפרפר לעש חשובים בעיקר בשל הגילוי שיש עש בבית. רבים חושבים שמדובר בפרפר ולכן לא עושים דבר, ובינתיים הבעיה גוברת (העש מתרבה במהירות) ומכאן כבר קשה לבלום את הבעיה.

 

עש בתוך הבית

אז איך תגלה אם יש לך עש בתוך הבית? קודם כל חשוב לדעת איפה למצוא את העש, היכן בבית הוא חי. העש אוהב מקומות קרירים וחשוכים כמו ארונות ומרתפים. הוא יכול לחיות במקום סגור בבית במשך חודשים ואף שנים לפני שתשים לב שהוא שם.

הסימן הכי בולט לכך שיש לך עש בבית הוא חורים בבגדים. העשים נוהגים לאכול בדים, במיוחד כאלו מתוצרת בעלי חיים כמו צמר, פרווה ומשי ופחות בדים סינטטיים או צבועים. באופן מצער למדי הם גם הבדים היקרים ביותר. בזמן שהם אוכלים את הבד, נקבת העש מטילה עליו ביצים וכך הם מתרבים בתור הארון.

 

איך להיפטר מהעש?

הדברת עש, להבדיל מהדברת חרקים אחרים כמו תיקנים ופשפשים, לרוב פחות אגרסיבית וכימית. ישנן דרכים ביתיות על מנת להיפטר מעש באופן עצמאי כמו כדורי עש שמכילים חומר רעיל, או מלכודות עש שעשויות מחומר דביק שתופס את העש. קיימות גם תרופות סבתא לחיסול עש כמו למשל לשים מקלות קינמון בארון שידוע כדוחה עש.

וכמובן, יש גם את האופציה של הדברת עש. כאמור, מדובר בהדברה יחסית קלה ולא רעילה, אך אפקטיבית במיוחד. בשל כך היא גם מומלצת ביותר. כדאי לבצע את ההדברה במקום שמקפיד על שימוש בחומרים טבעיים, כי כאמור, אין צורך מעבר לכך.

מחפשים מדביר? השאירו פרטים ונחזור אליכם
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
כתבות בנושא