להזמנת מדביר מקצועי

הדברת פשפש הברונזה

תוכן עניינים

בשנים האחרונות הגיע לישראל חרק חדש ממשפחת הפשפשים – פשפש הברונזה. ברגע שהחלו לחקור את הפשפש החדש גילו שהוא מזיק ומעביר מחלות ולכן כדאי להדבירו בהקדם.

פשפש הברונזה הגיע מאוסטרליה והוא ניזון בעיקר מגזעים ועלים של עצי אקליפטוס ולכן הוא נחשב למזיק גם בישראל.

כיצד הוא הגיע מאוסטרליה לישראל? בעזרתם של בני האדם, אשר הפיצו את הפשפש באמצעות סחורות נגועות במטוסים ואוניות, הישר לאפריקה, מערב אירופה, ניו זילנד, דרום אמריקה, ובין היתר גם לישראל (טוענים שהשנה המדויקת שבה הגיע הפשפש לארץ הקודש היא 2014).

מכיוון שמדובר בפשפש חדש וזר אך גם מזיק מאוד (במיוחד לעצים ולחקלאות) כדאי לבדוק טוב טוב עם מי יש לנו עסק ולהכיר את פשפש הברונזה היטב.

 

פשפש הברונזה ושאר העולם

כאמור, מקור הפשפש הוא באוסטרליה שם הוא כבר שנים רבות נחשב לאחד מהמזיקים הגדולים ביותר לחקלאות בשל ריבוי עצי האקליפטוס ביבשת.

בסידני הבירה למשל, נמצאו נזקים עצומים לגינות ולשטחי חקלאות גדולים מאוד. לכן, העיר החלה בהתמודדות אינטנסיבית עם הפשפש המדובר שהשפיע רבות על האיזון האקולוגי של העיר.

לאחר סידני התחילו להתגלות פשפשי ברונזה גם בדרום אפריקה ובשנת 2005 גם בארגנטינה וממנה הוא התפשט לשאר דרום אמריקה. עם השנים הגיע הפשפש גם למקומות אקזוטיים יותר כמו אפריקה ומשם לאירופה ולמזרח התיכון. 

בגלל ההתנהגות היחסית פולשנית של פשפש הברונזה לעצים בכלל ובפרט לאקליפטוסים, התווסף שמו לרשימת ההתרעה של הארגון להגנת הצומח והים התיכון (בשמו הרשמי: EPPO – European and Mediterranean plant protection organization).

מטרת רשימת ההתרעה היא להביא לידיעת הציבור של המדינות באזור את המזיקים החדשים ואת גודל הסכנה שהם מביאים.

ארגון זה מביא לידיעת הציבור את כל הפרטים על פשפש הברונזה ובעיקר את הסכנות שבעניין על מנת שהמדינות יוכלו ליצור דרך פעולה להתמודדות עמו. מה הסכנות שהארגון מתריע מפניהם? שינוי צבע העלים וגרימת נשירה, במקרים חריגים מות הענפים ולהרג העץ. במקרים לא חריגים הפשפש יגרום להזדקנות מוקדמת של העץ והפרעות בגדילה.

 

פשפש הברונזה – קווים לדמותו

פשפש הברונזה עובר כ- 3 שלבים עד שהוא הופך ל״חרק בוגר״:

שלב הביצים – הביצה היא שחורה, אובלית וקטנה במיוחד: 0.5 מ״מ אורך על 0.2 מ״מ רוחב. הביצים אמנם קטנות מאוד, אך הן האינדיקציה הכי טובה להימצאות פשפש הברונזה שכן ניתן למצוא אותן על העלים והענפים הצעירים, מה שיכול להביא לזיהוי מוקדם.

שלב הנימפה – לשלב זה יש חמישה תתי שלבים של נימפות כאשר בתחילה הנימפה ממש קטנה וצבעה הוא כתום בהיר עם כתמים חומים על החזה ואילו בתת – שלב האחרון הנימפה מגיעה לגודל של כ- 3 מ״מ.

שלב הבגרות – פשפש בוגר יהיה בצבע חום כהה עם כתמים בהירים וגודלו ינוע בין 2 מ״מ ל- 3.5 מ״מ.

 

פשפש הברונזה מקיים את כל השלבים במחזור החיים שלו באותו המקום – עלה או ענף עליו הוא נמצא החל מהשלב הראשון, שהוא הביצה.

אורך שלב הביצה בוא בין 4 ל- 8 ימים, כאשר השלב שאחרי (שלב הנימפה) הוא הארוך ביותר ואורכו בין 17 ל- 25 ימים, האורך נקבע בין היתר גם לפי גורמים סביבתיים כמו אקלים וכמות מזון. השלב הסופי, השלב הבוגר, נמשך כ- 16 יום. סה״כ מדובר במחזור חיים של כ- 60 יום פחות או יותר.

נקבת פשפש הברונזה מטילה במהלך חייה בערך כ- 60 ביצים. מכאן ניתן להסיק שקצב הריבוי הטבעי של פשפש הברונזה הוא מהיר מאוד – כאמור, מחזור החיים של הפשפש הוא כ- 60 יום פחות או יותר, מה שאומר שמכל פשפש יגיעו כ-60 פשפשים לאחר זמן מועט, וכך גם יהיה קצב ההתרבות של הפשפשים החדשים.

עכשיו יותר קל להבין מדוע ואיך התפשטו הפשפשים במהרה לכל רחבי העולם. מסיבה זו, גילוי מוקדם של ביצי הפשפש על העלים הוא קריטי לעצירת המגפה. ברגע שמגלים הימצאות פשפשים (או נימפות, או ביצים) על הענפים או העלים חשוב לבצע הדברה באופן מידי.

 

הנזק שגורם פשפש הברונזה

כאמור, הנזק הגדול ביותר הוא לעצים ובעיקר לעצי האקליפטוס. אם כי קיים גם נזק לבני האדם וחיות מחמד. הנזקים העיקריים לאקליפטוס מתחלקים לשלוש רמות:

  1. הנזק לעלים – החלק הראשון בעץ שנפגע מפשפש הברונזה הוא העלים. הפשפש בפעולתו גורם לשינוי הצבע בעלה, וכך מצבע ירוק על גווניו, ישתנה צבע העלה לנחושת – ברונזה (ומכאן בעצם מגיע שמו). החלפת הצבע נגרמת כתוצאה מכך שהפשפש שואב את החומר שאחראי על הפיגמנטציה בתא הצמח, ובמידה והפשפש יישאר על העלה הצבע ישתנה לחום – אדמדם ובסוף העלים יישארו ללא החומר שמחזיק אותם מה שיוביל לנשירתם.
  2. הנזק לענפים – לאחר העלים, מגיע תורם של הענפים – הנשירה שלהם מתחילה מקצה הענף ולאט לאט עד לכיוון הגזע.
  3. הנזק לגזע ולעץ כולו – ולבסוף, העץ לא מקבל את מה שזקוק לו. הוא מפסיק לצמוח ואף נפחו קטן ומצטמק.

 

הדברת פשפש הברונזה

לאחר שהבנו את אופן פעולתו של פשפש הברונזה, הצורה בה הוא חי והנזקים שלהם הוא גורם – כולנו תמימי דעים שיש להדביר אותו בהקדם האפשרי.

כיום, הדרך המקובלת ביותר להדברה היא באמצעות הזרקת חומר כימי לגזע העץ הנגוע. מחקרים מראים כי הזרקה זו יעילה ושעצים שטופלו בדרך זו נפטרו מפשפש הברונזה בשיעור גבוהים. מדובר בשיטה חדשה יחסית ולכן עדיין אין נתונים על הנזקים שהיא גורמת לטווח ארוך.

עוד נמצאות בפיתוח שיטות שונות ופחות כימיות אשר מטרתן כלל ולא להזיק לעץ, על בסיס חומרים טבעיים בלבד.

כמו הדברה ביולוגית או גידול העץ בתנאים מסוימים כך שהוא יהיה ״מחוסן״ מפני פשפש הברונזה. מכיוון שהפשפש הוא אורח חדש בשכונה, כך גם השיטות ומידת יעילותן.

מחפשים מדביר? השאירו פרטים ונחזור אליכם
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
כתבות בנושא