הדברת תהלוכן האורן

להזמנת מדביר מקצועי, השאירו פרטים:

תהלוכן האורן הוא אחד הזחלים הנפוצים בישראל אך משום מה הוא כמעט ואינו מוכר. וודאי ראיתם אותו הרבה, אך כנראה שלא שמעתם עליו או שלא ידעתם שהוא נקרא ״תהלוכן האורן״.

הוא ניזון בעיקר מעצי אורן ועל כן זהו שמו, והמאפיין הבולט ביותר שלו הוא השערות אשר נועדו להגן עליו מבחינה אבולוציונית.

הדברת תהלוכן האורן - עם קסם הדברות מטפלים במקצועיות בתהלוכן האורן באופן יסודי, בטוח ואחראי.

✔️ ייעוץ ראשוני ללא עלות

✔️ שירות מקיף ומקצועי בפריסה ארצית עד בית הלקוח
✔️ צוות מדבירים מוסמך עם רישיון מטעם המשרד להגנת הסביבה
✔️ שימוש בחומרים ידידותיים לסביבה
✔️ שירות 24 שעות
✔️הדברה אורגנית לעסקים ולחברות
✔️ כתב אחריות על העבודה

להצעת מחיר חייגו עכשיו:

1-700-506-300 ☎️

להזמנת מדביר מקצועי, השאירו פרטים:

 

מגע בשערותיו מותיר צריבה על עורו של הנוגע וכך נותר התהלוכן יחסית מוגן. החרק לרב אינו מזיק לבני אדם או לבעלי חיים אך עדיין חשוב לחסלו ולהדבירו מהסיבה הפשוטה – הוא גורם נזק אדיר לעצי האורן שכה חיוניים לאיזון האקולוגי של אזור אגן הים התיכון.

מי אתה, תהלוכן האורן?

תהלוכן האורן הוא זחל אשר משתייך למשפחה רחבה יותר – משפחת התהלוכנים. למרות שבני המשפחה נראים ומתנהגים למראית עין כזחלים, למעשה מדובר בסוג של עש.

צבע התהלוכן נע בין צהוב לחום, וכל תהלוכן סוחב על עצמו פלומת שערות ייחודית אשר גורמת לסרפדת וצריבות בעורו של הנוגע בו. מבין כל התהלוכנים, תהלוכן האורן הוא הנפוץ ביותר בישראל ובכלל באגן הים התיכון ובמזרח התיכון. 

הוא נחשב לאחד הזחלים העתיקים ביותר שיש במחוזותינו, עד כדי כך שהוא נמנה עם הרבה קלאסיקות ספרותיות כמו למשל ״ The life of the caterpilla״ מ- 1898.

למרות שהתהלוכן הוא חובב מושבע של אזורים חמים כמו למשל דרום אירופה, המזרח התיכון וצפון אפריקה, הוא פעיל במיוחד בתקופות הקרות ואילו בחודשי הקיץ הוא מבלה כגולם בתוך האדמה.

רק בסביבות אוגוסט יוצאים התהלוכנים מן האדמה, מזדווגים ומחפשים עצי אורן בסביבה בה הם מטילים את ביציהם. כל נקבה מייצרת קבוצת ביצים אחת אותה היא מצמידה למחט של עץ האורן.

קבוצת ביצים אחת מכילה עד 300 ביצים פחות או יותר, וממנה בוקעים הזחלים כארבעה שבועות לאחר ההטלה. הביצים מכוסות בקשקשים שעירים אשר באים מבטנה של הנקבה.

התהלוכנים הם זחלים שנחשבים לחברתיים במיוחד. עוד מהשלב הראשוני (הטלת הביצה והבקיעה ממנה) הם חיים בקבוצה אחת.

יש להם תקופת נדידה מסוימת שבה הם בונים מקומות מחסה קטנים על ידי חוטי משי, אך לאחריה הם חוזרים לקבוצה הגרעינית – בונים מושבה וקן קבוע בסמיכות למחטי האורן.

אפילו כשהם יוצאים מהמושבה – הם עושים זאת יחדיו. הם נוהגים לזחול בקבוצה אחד אחר השני כך שזה ממש נראה כמו תהלוכה ארוכה, ומכאן בעצם מגיע שמם.

אופן הפעילות של הדברת תהלוכן האורן

מושבותיהם של תהלוכני האורן פעילות בכל חודשי החורף. שעות האכילה שלהם הן בלילה (בדומה לכל עש שהוא) כך שהם עוזבים את הקן עם השקיעה, זוחלים עד לעץ האורן אותו הם רוצים לכרסם, זוללים כל הלילה ואז עם שחר חוזרים למושבה.

לפי תצפיות רבות שנעשו בשיא החורף ביערות קטלוניה על ידי אינפרא אדום, נראה כי גם בלילות הקרים ביותר הם מסוגלים לפעול ולזחול אל עבר האורנים על מנת לכרסם. אפילו אם הטמפרטורות נמוכות מאפס – אין זה ימנע מהם לעשות זאת.

ואף יותר מכך – הקנים ממוקמים מלכתחילה במקומות בהם קל יהיה להחזיר את אור קרן השמש ובימים חמים במיוחד אף להגיע לאיזון של טמפרטורה רצויה. החום במהלך היום גורם לתהלוכנים לעכל ביעילות את המזון שאספו במשך הלילה. 

השפעת תהלוכן האורן על הסביבה

הנזק הרציני שעושה התהלוכן לאורנים הוא במחטים של העץ. מעבר לכרסום ולהשחתת המחטים, האקט של ההרס שלהם מחליש את העץ עצמו, וחושף אותו יותר למזיקים ומחלות אחרות.

הנזק הכבד יותר נגרם לעצי האורן הצעירים, שהם עדיין לא הספיקו להתבסס באדמה ולהיות חזקים ולכן נוטים יותר להיות מושפעים מהנזקים של התהלוכנים. 

אמנם בני האדם הם לא הניזוקים העיקריים מתהלוכן האורן, אך הפלומה השעירה שלו יכולה להשאיר גירוד לא נעים על העור במידה ונוגעים בה, ומי שעורו רגיש לחומרים מסוימים עלול לסבול מפריחה וגירויים בשלל מקומות – גירוי בעיניים ובגרון ובעיות נשימה.

גם בעלי החיים באזורים המיוערים סובלים מאותה בעיית גירוד וגירוי. למשל כלבים הם בעלי חיים רגישים במיוחד לפלומה הדוקרנית שכן הם מריחים ומלקקים את האדמה כך שהפלומה מגיעה לחלקים חשופים ועדינים מאוד בעורם כמו האף והלשון. המגע של הפלומה עם חלקים אלו בגופם יוצר תגובה לא קלה ואף עלול להוביל לתגובות אלרגיות קיצוניות שדורשות קטיעת לשון במקרים חריגים.

איך נפטרים מתהלוכן האורן?

אין ספק שיש להיפטר מתהלוכן האורן ויפה שעה אחת קודם. הבעיה היא שלהבדיל ממזיקים יותר ״ביתיים״ שנוטים להופיע במשקי הבית ובסביבות מיושבות ופחות פראיות, תהלוכן האורן נפוץ במקומות עבותים ומיוערים מה שמקשה על מלאכת ההדברה.

השימוש בחומרי הדברה כימיים נשלל במרבית המדינות שכן חומרים אלו מזהמים את הסביבה (במיוחד באזורים בהם יש רוח שמפזרת את החומרים ברחבי האזור) ועלולים לסלק חרקים רבים אשר מועילים למערכת האקולוגית.

גם השיטה של הדברה באמצעות הזרקת חומר ישירות לאזור של שורשי העץ נמצאה כבעייתית, מכיוון שבשל הגודל הרב של שטח מיוער יהיה קושי להשתלט ולטפל באזור. דבר נוסף, זה שהתהלוכן יכול להתפשט גם באוויר, מה שמקטין את אפקטיביות הטיפול במידה ומתמקדים רק בקרקע ובאדמה.

אז מה כן ניתן לעשות?

כיום ישנן מלכודות מיוחדות אשר מולבשות על גזעי עצים ומונעות מהתהלוכנים להגיע לקרקע ובכך להשלים את המחזור הביולוגי שלהם ולהיהפך לתהלוכנים בוגרים. שיטה זו גם מבטיחה מגע מינימלי בין התהלוכנים לבני האדם ולבעלי החיים.

אופציה נוספת היא באמצעות חברות הדברה אשר מציעות שימוש בחומרי הדברה טבעיים. מה שאומר שהנזק לאדם ולסביבה האקולוגית יהיה נמוך עד אפסי, אם כי היעילות תהיה גבוהה.

שיחה עם מדביר מקצועי ובעל ניסיון, תיתן לכם מידע לגבי אופן ההדברה המדובר. באמצעות שיטה זו יהיה ניתן להציל את עצי האורן ולהפחית את הגירויים והפריחה אצל כלבים ואנשים.

להזמנת מדביר מקצועי, השאירו פרטים:
ניר יזדי מנכ"ל קסם הדברות
כותב המאמר: ניר יזדי

מנכ"ל ובעלים של חברת קסם הדברות. מדביר פעיל ומוסמך למעלה מ-20 שנה, בעל רישיון מספר 2697 . מבצע הדברות לכל סוגי המזיקים עם ציוד וחומרים אשר מאושרים ע"י המשרד להגנת הסביבה. יושרה, מקצועיות, שירות מכל הלב, שמירה על בטיחות בהדברה ועל הסביבה ומחירים הוגנים הם נר לרגליו. תמיד שמח לענות על שאלות ולהעניק ייעוץ ראשוני חינם, ללא כל התחייבות.

מספר רשיון: 2697
הדברת תהלוכן האורן
מה תקראו במאמר?

יש לכם שאלה? רוצה להתייעץ?

נשמח לתת לכם מענה מקצועי ומהיר,
חייגו עכשיו:

מידע נוסף שעשוי לעניין אותך..
התחלת שיחה
היי :)
איך נוכל לעזור?
דילוג לתוכן