זיהוי עקיצות

להזמנת מדביר מקצועי, השאירו פרטים:

יחד איתנו חיים בכדור הארץ אינספור חרקים מסוגים שונים. כך למשל, מחקר חדש מעריך שברחבי העולם יש לא פחות מ-20,000,000,000,000,000 נמלים (20 קוודריליון, שהם 20 אלף מיליארדי נמלים!). כל עוד החרקים חיים את חייהם ולא באים איתנו במגע, הם מן הסתם לא מפריעים לנו ובחלק מהמקרים יש להם תרומה חיובית למערכת המזון. מצד שני, אם חרק עוקץ אותנו התוצאה היא תחושה לא נעימה ולפעמים אפילו סכנה - ולכן חשוב מאוד לזהות את הסוג הספציפי של החרק. זיהוי עקיצות מדויק מהווה בסיס גם לטיפול נכון בעקיצה וגם לחיסול החרקים שהגיעו אליכם לבית, למשרד או לכל מקום אחר. קסם הדברות מסייעת לכם לזהות את העקיצה על בסיס ניסיון של יותר מ-17 שנים והיכרות עם כל סוגי החרקים שעלולים לפגוע בבני אדם. ניתן לפנות אלינו לצורך זיהוי, ובהמשך העמוד תמצאו מידע מפורט אודות כל סוגי העקיצות השכיחות.

להזמנת מדביר מקצועי, השאירו פרטים:

 

הגורמים שלפיהם אפשר לזהות את מקור העקיצה

כדי שנוכל לזהות את העקיצה, כלומר את החרק שגרם לה, אנחנו זקוקים למידע. באופן טבעי נדרש מידע מפורט ככל האפשר - ככל שתספקו לנו פרטים רבים יותר על העקיצה, או צילום מקיף ובאיכות גבוהה, כך נוכל להגיד לכם ברמת ודאות גבוהה יותר עם איזה סוג חרקים אתם מתמודדים. אם ראיתם את החרק שעקץ אתכם, והצלחתם לצלם אותו, כמובן שהזיהוי יתבסס על התמונה. בכל מקרה, האלמנטים הרלוונטיים לצורך זיהוי עקיצות הם:

* הצורה של העקיצה - חלק מהחרקים משאירים סימן של "פריחה" אדומה על העור. אחרים גורמים לשלפוחיות, פצעים ויש עוד צורות אפשריות.

* דפוס - דוגמאות לדפוסי פעולה של חרקים הן מקבץ עקיצות במיקום ספציפי, שורה של עקיצות או לחילופין עקיצות בודדות בנקודות נפרדות.

* מיקום - חלק מהחרקים שעוקצים בני אדם עושים זאת באיברים ספציפיים, ולכן זהו עוד פריט מידע חיוני.

* מועד העקיצה - יש חרקים שעוקצים ביום ויש כאלה שפעילים רק בלילה. אם אתם יודעים מתי נעקצתם, קל יותר לזהות את החרק שעשה זאת.

* תחושות - עקיצות מסוימות גורמות לגירוד, אחרות לתחושת צריבה ויש גם כאלה שמעוררות כאב של ממש.

איזה חרקים עוקצים בני אדם והאם אפשר להימנע מכך?

יש לא מעט סוגי חרקים שעלולים לעקוץ בני אדם. העקיצות הנפוצות ביותר הן של נמלים אדומות, פשפשי מיטה, פרעושים, יתושות, דבורים, קרציות, קרציוני יונים וצרעות. עוד כדאי לדעת לכל חרק סיבות אחרות - יש כאלה שניזונים מהדם של בני האדם ויש כאלה שעוקצים כשהם מרגישים מאוימים, כלומר העקיצה היא למעשה מנגנון הגנה.

עקיצות מתוך אינסטינקט הגנתי מאפיינות נמלים אדומות (שמוכרות גם בשם נמלי אש), דבורים וצרעות. על-מנת להימנע מהעקיצות הכואבות, ההמלצה הראשונה היא לא להימצא במקומות שבהם יש נמלים, דבורים או צרעות. ההמלצה השנייה היא להזמין מיד מדבירים מיומנים, ועד למועד הגעתם להימנע מפעולות שעלולות להתפשר ע"י דבורים או צרעות כמתקפה עליהן.

גם במקרים שבהם העקיצה היא למטרות תזונה הפתרון הוא הדברת מזיקים מקצועית. רק חברה בעלת ניסיון רב תדע לחסל את כל הפרעושים או הפשפשים וכו', כולל הביצים, כך שתוכלו לדעת בוודאות שלא צפויות עקיצות נוספות.

עקיצות של פשפשי מיטה - מאפיינים עיקריים

פשפשי המיטה מתחבאים ביום ויוצאים מדי פעם בלילה כדי לחפש דם שממנו הם ניזונים. העקיצות שלהם מתאפיינות בצבע אדום, מראה נפוח וכתם כהה במרכז העקיצה. סימן היכר נוסף לצורך זיהוי עקיצת פשפשי מיטה הוא הדפוס - בחלק גדול מהמקרים יופיע טור של עקיצות במקום שהיה חשוף בלילה. מבחינת המיקום, העקיצות של פשפש המיטה יכולות להופיע במגוון רחב של איברים בגוף, כולל הפנים, הידיים והגב.

הדברת פשפש המיטה היא אתגר מורכב. סיבה אחת לכך היא שהחרק יודע להסתתר גם במקומות לא צפויים (כולל, למשל, שקעי חשמל). סיבה שנייה היא הביצים שמוטלות במקומות מסתור ושמהן עלולים לבקוע פשפשים חדשים. הסיבה השלישית היא שחלק גדול מפשפשי המיטה נמצא בחלקים הנסתרים מהעין של המיטה או בקרבתה, וחשוב מאוד להיזהר מריסוס עם כימיקלים במקום שבו ישנים בני אדם.

עקיצות פרעושים - סימני זיהוי

זיהוי עקיצות פרעושים מתבסס בעיקר על המיקום שלהן: מאחר שהפרעושים חיים על הרצפה, ברוב המקרים הם מוצצים דם באזור הרגליים (אם כי ייתכנו גם עקיצות של פרעושים במפשעה ובבית השחי בגלל שהם אוהבים מקומות לחים). מבחינת הדפוס, בדרך כלל יהיו מקבצים של עקיצות אבל ללא צורה מסודרת (בניגוד לפשפשים).

העקיצות עצמן בולטות ואדמדמות. התחושה היא גירוד ובחלק מהמקרים גם כאב. הדברת פרעושים כוללת ריסוס עם שני סוגים של חומרים - האחד מחסל פרעושים בוגרים והשני מעכב התפתחות ביצים וזחלים, כדי שלא יופיע דור חדש של חרקים עוקצניים אצלכם. בנוסף תתבצע שאיבה עוצמתית, ובחלק מהמקרים נמליץ לכם על כביסה בטמפרטורה גבוהה של בגדים ומצעים שעלולים להיות נגועים.

דגש נוסף הוא טיפול מונע לחיות המחמד - בדרך כלל המקור של הפרעושים הוא כלבים או חתולים, ומן הסתם לא תרצו שהכלב שלכם יכניס הביתה פרעושים חדשים אחרי ההדברה.

עקיצות יתושים - סימני היכר

רוב בני האדם יודעים לזהות את עקיצות היתושים, וליתר דיוק היתושות שהן אלה שמוצצות מאיתנו דם (החלבונים שבדם האדם מהווים חומר גלם הכרחי לייצור ביצים אצל יתושות). בכל מקרה, הסימנים העיקריים הם נקודה אדומה לא גדולה מדי ולעומת זאת גרד עז. אגב, כשלא מצליחים להתאפשר ומגרדים סביב העקיצה, תחושת הגרד מתחזקת - אבל בדרך כלל גם חולפת מעצמה תוך 30 דקות עד שעתיים (בהתאם למאפיינים הספציפיים של כל אדם).

חשוב להדגיש: עקיצה של זבוב החול נראית דומה מאוד לעקיצת יתושה. הבעיה היא שזבוב החול מחדיר לגוף האדם הנעקץ טפיל בשם לישמניה, שגורם למחלת עור בשם שושנת יריחו. במקרים אלה נדרשת בדיקה ייעודית כדי לזהות את הטפיל ואם הוא אכן קיים בגוף, לטפל במחלה. בכל אופן, מומלץ מאד לבצע ריסוס נגד יתושים בחצר הבית לקראת עונת הקיץ.

איך מזהים עקיצות נמלי אש?

נמלים אדומות, או נמלי אש, עוקצות מפני שהן חוששות מפני איום על המושבה ובפרט על המלכה. עקיצה של נמלה אדומה נראית כמו כתם ורדרד. ברוב המקרים גם מרגישים את רגע העקיצה, בגלל תחושת הצריבה הפתאומית. כשנמלת אש עוקצת אדם, היא מחדירה לגוף שלו רעלנים מסוימים, ולכן ייתכן כאב של ממש ואפילו תחושת שריפה במקום.

הדברת נמלת האש מתבצעת בעיקר באמצעות פיתיונות בצורת גרגרים קטנים. כל פיתיון מכיל חומר שפוגע במערכת העצבים של הנמלה וכך מוביל למותה. בחלק מהמקרים אנחנו משתמשים גם בחומר מעכב גדילה טבעי אצל הנמלים האגרסיביות (גם כלפי בני אדם וגם כלפי קהילות אחרות של נמלים אדומות).

איך נראות עקיצות של קרציות?

קרציות הן חרקים גדולים יחסית, ובוודאי בהשוואה לפשפשים ופרעושים. זהו גם סימן הזיהוי העיקרי של העקיצה של הקרצייה - הקוטר שלה יכול להגיע גם לסנטימטר, והיא נראית כמו הילה אדומה בעלת נוכחות בולטת. העקיצה עצמה לא מכאיבה וכלל לא מורגשת, אבל חשוב להדביר את הקרציות מפני שהן עלולות להעביר לבני אדם (וגם לחיות מחמד) מחלות קשות.

עקיצות של צרעות ודבורים - סימני זיהוי

בניגוד לעקיצה ע"י קרצייה, כשאדם נעקץ ע"י דבורה או צרעה הוא מרגיש היטב את רגע העקיצה משום שהוא כרוך בכאב חד. בהמשך הכאב מתאפיין בפעימות, אבל הוא עדיין חזק למדי ברוב המקרים. כדי לדעת אם נעקצתם ע"י צרעה או דבורה, מומלץ להסתכל על הרצפה: הדבורה מתה מיד עם העקיצה, ולכן תוכלו לראות את הגופה שלה. צרעה לעומת זאת ממשיכה לחיות ולכן מהווה סכנה מתמשכת. עוד הבדל הוא שהעוקץ של הדבורה נשאר תקוע בעור, וזה של הצרעה לא.

עקיצות של קרציוני יונים - סימנים בולטים

יונים עלולות להשאיר אחריהן מזכרת לא נעימה גם אחרי שסולקו או עזבו את הבית שלכם: קרציונים (שלעיתים נקראים גם כיני יונים). סימני הזיהוי של עקיצות קרציוני יונים הם פריחה, תחושת גירוד (ממושכת - לפעמים עד שבועיים אחרי העקיצה).

זיהוי עקיצות על-ידי מומחים - תגובה מידית

המידע הנ"ל יעזור לכם לזהות את מקור העקיצה שגורמת לכם להתגרד, מכאיבה לכם, יוצרת תחושת צריבה וכו'. אופציה נוספת היא לפנות אלינו - וכאמור לשלוח תמונה חדה ומפורטת או לתאר את העקיצה (כולל המידע החיוני לגבי התחושות שלכם, מועד העקיצה אם הוא ידוע וכו'). זיהוי עקיצה ע"י מומחים מתאפיין במקסימום דיוק, ומאפשר לכם לקבל את ההחלטות הנכונות ביותר - בדיוק כפי שכדי להציל את הגינה, כדאי להיעזר באנשי מקצוע מיומנים לצורך זיהוי מזיקים בצמחים. קסם הדברות מתנהלת ביעילות רבה, ולכן אנחנו יכולים להגיב במהירות לכל פנייה.

שירות בסטנדרטים גבוהים במיוחד

זיהוי עקיצות על בסיס מידע או תמונה הוא חלק בלתי נפרד מהמחויבות שלנו למצוינות בשירות. המצוינות באה לידי ביטוי גם בהגעה מהירה לכל לקוח ובדיוק בזמן שנקבע, באמינות ללא פשרות ובמציאת המענה הטוב ביותר לכל בעיה. כמו כן אנחנו עובדים ביעילות ושומרים על הסדר והשקט כדי שלא לשבש את שגרת היומיום שלכם.

דגש נוסף הוא שקיפות מלאה. אנחנו מיומנים בהדברת פשפשי מיטה, ג'וקים, נמלים, יתושים, הדברת זבובים, פרעושים וגם בלכידת מכרסמים - הכל בלי להשתמש בכימיקלים שעלולים להזיק לכם אלא רק בחומרים טבעיים. השירות ניתן בפריסה רחבה, באזור המרכז והשרון.

להזמנת מדביר מקצועי, השאירו פרטים:
ניר יזדי מנכ"ל קסם הדברות
כותב המאמר: ניר יזדי

מנכ"ל ובעלים של חברת קסם הדברות. מדביר פעיל ומוסמך למעלה מ-20 שנה, בעל רישיון מספר 2697 . מבצע הדברות לכל סוגי המזיקים עם ציוד וחומרים אשר מאושרים ע"י המשרד להגנת הסביבה. יושרה, מקצועיות, שירות מכל הלב, שמירה על בטיחות בהדברה ועל הסביבה ומחירים הוגנים הם נר לרגליו. תמיד שמח לענות על שאלות ולהעניק ייעוץ ראשוני חינם, ללא כל התחייבות.

מספר רשיון: 2697
זיהוי עקיצות
מה תקראו במאמר?

יש לכם שאלה? רוצה להתייעץ?

נשמח לתת לכם מענה מקצועי ומהיר,
חייגו עכשיו:

תשובות לשאלות נפוצות בנושא זיהוי עקיצות:

מתייעצים באופן מידי עם רופא. כשיש סימן לשוק אנפילקטי – סחרחורת, ירידה חדה בלחץ הדם, קושי לנשום, נפיחות במקום מסוים בגוף – יש להזעיק אמבולנס.

אין הרבה מקרים כאלה, אבל באופן עקרוני גם עכביש עשוי להגן על עצמו באמצעות נשיכה. הסימנים יהיו אדמומיות בנקודה אחת בלבד, נפיחות מסוימת וכאב (לרוב קל). נשיכת עכביש ארסי גורמת לכאבי שרירים, דופק מואץ והזעה ובמקרה כזה חובה לפנות מיד לטיפול רפואי.

בעזרת פינצטה או כלי אחד. חשוב מאוד לשלוף את הקרצייה בשלמותה, מפני שאם חלק ממנה יישאר בגוף של חיית המחמד עלול להיווצר זיהום.

אנשים מבוגרים יכולים לחזור כבר אחרי שעתיים. פעוטות ותינוקות אחרי 4-6 שעות, ולגבי חיות מחמד ההמלצה היא להישאר מחוץ לבית 8-9 שעות.

סיבה אחת היא הבקיאות המקצועית וההיכרות עם כל סוגי החרקים והמזיקים. סיבה שנייה היא הניסיון העשיר: אחרי יותר מ-20 שנים אנחנו יודעים להתמודד עם כל משימה באופן היעיל ביותר. הסיבה השלישית היא השימוש בחומרי הדברה טבעיים בלבד, ללא כימיקלים שעלולים להזיק לכם. הסיבה הרביעית היא רמת השירות ועוד סיבה טובה היא המחירים ההוגנים.

מידע נוסף שעשוי לעניין אותך..
התחלת שיחה
היי :)
איך נוכל לעזור?
דילוג לתוכן